Öksürüğü geçirmek için bitki çayı

Öksürüğü Geçirmek İçin Kullanabileceğiniz 3 Bitki Çayı

Kış ayları geldiğinde artık problemlerinizden biri de soğuk algınlığı gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların en can alıcı noktası ise hiç şüphesiz öksürüktür. Bu dönemlerde hemen hepimiz en hızlı öksürük kesici nedir? Diye sormaya başlarız. Öksürüğe iyi gelen çaylar, öksürük kesici olduğuna inanılan bitkiler, ilaçlar derken midemiz alt üst olur.

Öksürüğü geçirmek için kullanılabilecek pek çok şey vardır. Öksürüğü geçirmekte en hızlı etkiyi gösterdiğine inanılan ve yapılan denemelerde bunun doğruluk ihtimalinin bir hayli fazla olduğunu söyleyebileceğimiz şey ise bitki çaylarıdır. Özellikle de öksürük geçirme özelliği olan bitki çaylarından tüketerek, öksürüğünüzü hiç ilaç kullanmadan geçirebilirsiniz.

Çoğunlukla öksürükler, ilaç kullanımına gerek duymadan gitse de kimi zaman çok daha inatçı öksürükler ile de karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey elbette bir doktora görünüp test yaptırmanızdır. Böylece sorunun nereden kaynaklandığını kolayca bulabilirsiniz.

Neden Öksürürüz
Neden Öksürürüz

Neden Öksürürüz?

Bahar mevsiminin sonlarına doğru, kış baş gösterdiğinde, vücudumuzun bağışıklık sistemi iyiden iyice güçsüz duruma gelir. Zayıflayan bağışıklık sistemimizden yararlanan mikroplar da vücudumuza girerek hasta olmamıza neden olurlar. Çeşitli hastalıkların sonucu olarak ise öksürük dediğimiz, yakalanması kolay, geçmesi zor hastalıkla buluşuruz.

Öksürük başladığı yavaş yavaş boğazınıza yer etmeye başlar. Kimi zaman öksürük birkaç günde geçerken kimi zaman geçmesi 1 ayı bulabilir. Öksürüğünüzün hızlı bir şekilde geçmesi için ise öksürüğe neden olan etkileri yok etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde boğazımızı tahriş eden öksürük boğazınızdaki mikroplardan da yararlanarak çok daha uzun bir süre sizinle kalmaya devam edebilir.

Oku:   Rom Nedir? Kaç çeşit Rom vardır?
Öksürüğe Bitki Çayının Etkisi
Öksürüğe Bitki Çayının Etkisi

Bitki Çayları Öksürüğe Nasıl Etki Ediyor?

Bitki çaylarını içtiğinizde her şeyden önce boğazınız yumuşuyor. Böylece öksürüğü belli bir süre durduruyor. Öksürüğü durdurmanın yanı sıra, öksürüğe iyi geldiğine inanılan bitki çayları, boğazınızdaki mikropları da öldürme konusunda başarılı. Bu sayede öksürüğünüz geçici bir süre için keserken aynı zamanda öksürük oluşumuna neden olan mikropları da öldürerek kalıcı bir çözüm haline geliyor.

Ne yazık ki her bitki çayı aynı derecede etkiyi göstermeyebiliyor. Öksürüğünüzü geçirebilmek için, öksürüğe iyi gelen çaylar içinden seçmeniz gerekir. En hızlı öksürük kesici çayları aşağıda göreceksiniz. Bu bitki çayları aslında her gün markette raflarda gördüğünüz onlarca çeşitteki çaylardan sadece 3 tanesidir. Kendiniz de farklı çayları karıştırarak harikalar yaratabilirsiniz.


En hızlı öksürük kesici 3 Bitki Çayı

Bitki çayları arasında öksürüğe iyi gelen çaylar aşağıda.  Bu çayları içerek en hızlı öksürük kesici ilaçtan bile daha hızlı etki gösterdiğini kendiniz de görebilirsiniz. Bitki çaylarını mümkün olduğunca sıcak içmeye dikkat gösterin. Böylece soğuk algınlığı gibi sorunlarda da size yardımcı olacaktır.

Adaçayının Öksürüğe Etkileri
Adaçayının Öksürüğe Etkileri

Ada Çayı

Ada çayı, bilindiği gibi öksürük geçirme konusunda en başarılı olan bitki çaylarından bir tanesidir. Ada çayını ilk içtiğiniz andan itibaren boğazınızda önce doluluk hissedersiniz, sonrasında ise öksürüğünüz giderek azalır ve kısa süre içinde tamamen iyileşmiş olur. Ada çayını sıcak bir şekilde günde 1 ya da 2 bardak içebilirsiniz.

Öksürük İçin Ballı Papatya
Öksürük İçin Ballı Papatya

Ballı Papatya Çayı

Balın öksürüğe en iyi gelen yiyeceklerden olduğunu duymuşsunuzdur. Balın yumuşatıcı etkisi sayesinde tahriş olmuş boğazınız yatışacak, böylece de hızlı bir şekilde öksürüğünüzde azalmaya yardımcı olacaktır. Papatya çayının mikrop öldürücü yanı sayesinde de boğazınızdaki mikroplar yok olacak, böylece öksürüğünüz kısa bir sürede iyileşecektir.

Rezene Çayının Öksürüğe Etkileri
Rezene Çayının Öksürüğe Etkileri

Rezene Çayı

Rezene çayı her ne kadar anasona benzeyen ağır bir tada ve kokuya sahip olsa da aslında öksürük için en etkili sayılabilecek çaylardandır. Hasta olduğunuz bir gün büyük bir bardak rezene çayı yapıp yavaş yavaş için. Rezene çayının dinlendirici etkisi sayesinde uykunuz gelecektir. Rezene çayının etkisinden yararlanarak sıkıca örtünerek uyuyun. Sabahına çok daha iyi hissedeceksiniz.

Oku:   2020 Duty Free Alkol Sınırı Ve Duty Free Hakkında Her Şey

Tüm bu bitki çayları öksürüğünüzü kesme konusunda tek başına yeterli olacaktır. Özellikle de soğuk algınlığı gibi hastalıklara bağlı öksürüklerde, öksürük kesici olarak ilaç kullanmaya başlamadan önce bitki çaylarını denemeniz kesinlikle önerilir. Eğer bitki çaylarından yeterince fayda bulamadıysanız da kendinizi bitki çayı içmeye zorlamak yerine artık doktora görünüp size uygun bir ilaç almayı düşünebilirsiniz.

Bitki Çayları Tek Başına Yeterli Mi?

Tek başına bitki çayları öksürüğü geçirmekte çoğu zaman yeterli olur. Yine de bu her zaman başarılı olacağı anlamına gelmiyor ne yazık ki. Kimi zaman öksürüğün aylarca sürdüğü durumlar ile karşılaşabilirsiniz.


Bu kadar uzun süre boyunca öksürüğün dertlerini çekmemek için en kısa zamanda bir doktora görünmeyi düşünebilirsiniz. Böylece olası hastalıklarınızın da erken tanısını yapabilir ve önüne geçebilirsiniz.

Aynı zamanda bitki çayları iyi geliyor diyerek günde 10-15 bardak bitki çayı içmeyin. Özellikle de ada çayı gibi etkileri güçlü bitki çayları günde 2 bardak kadar içilse yeterli olur. Fazlası her zaman zararlıdır. Örnek verecek olursak ada çayını fazla tükettiğinizde, kısırlığa yol açtığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle öksürüğüm geçsin derken daha büyük hastalıklarla karşılaşmamak için bitki çayı tüketiminizi kontrol edin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir