Pahalı Şarap

Pahalı şaraplar – Pahalı şarap Önerileri

Şarap kültürü gelişmiş ülkelerde, pahalı şarap da oldukça yaygın bir şekilde satılabiliyor. Türkiye’de her ne kadar içki tüketimi yüksek de olsa marketlerde kalite düzeyi yüksek, pahalı şarap bulmanız oldukça zor. En pahalı şarap türkiye sınırlarında bulunan küçük büfelerde 400-500 TL’yi bulabiliyor.

Özellikle pahalı şaraplar, özel geceler için yüksek kaliteli bir seçim için olmazsa olmaz olduğu için, insanlar pahalı şarap arıyor fakat bulamıyor. Fransız şarap markaları incelediğimizde en pahalı şaraplara da ev sahipliği yapıyor. Buna rağmen Türkiye’de bulunan Fransız şarap markaları bile genellikle orta kalitede, uygun fiyatlı şaraplar olarak karşımıza çıkıyor.

Pahalı şarap denince akıllara gelen en kaliteli şaraplardan biri olan pinot noir şarap çeşitlerinden bulmak her ne kadar kolay olsa da kaliteli bir pinot noir şarap bulmak da tıpkı Fransız şarap markaları gibi bir sıkıntı ile karşımıza çıkıyor ve kalitesi yüksek şaraplar oldukça zor bulunuyor. Bu yazı ile birlikte pahalı şaraplar hakkında çok daha fazla, detaylı bilgiyi bulabilecek ve hangi şarabı seçmeniz gerektiğine karar verebileceksiniz.


Neden Pahalı Şarap Bu Kadar Pahalı

Pahalı şarap çeşitleri, ilk gördüğünüzde sizi hayrete hatta dehşete düşürecek cinsten olabiliyor. Özellikle büyük bir market ya da pahalı içkilerin satıldığı bir büfeye girdiğinizde şaraplar arasında fiyatı 2000 TL’yi bulan ve hatta bazen çok daha pahalı şaraplar görebiliyorsunuz. Bu tür şarapların bir şişesinin fiyatının bu kadar yüksek olmasına anlam veremiyor çoğu içki sever.

Oku:   Vermut Nedir? Vermut Hakkında Her Şey! 2019

Fransa’nın özel bir şarap üretim bölgesinde çalışan işçiler, çalıştıkları tarlada işleri bittikten sonra çıkıp eve giderken, tarladan çıkmadan önce ayaklarındaki tozu, tarlaya bırakmak için silmek zorundalar. Üretilen üzümün kendisini geçin, toprağı bile oldukça pahalı ve kaliteli. İşte bu fiyatlar da içtiğiniz kaliteli içkilerin şişe fiyatlarına yansıyor.

Uygun fiyata üretilse dahi kimi zaman çok pahalı olan içkiler de görebiliyorsunuz. Bu tür içkiler genellikle insanların popülarite tutkusunu kullanıyor. İnsanlar pahalı şarap gördüklerinde tadını, lezzetini merak ediyor ve böylece bu ürünleri son parasıyla dahi olsa satın alabiliyor.

Hangi Pahalı Şarap Daha İyi

En pahalı şarap türkiye içinde çok pahalıya satılabilirken, yurtdışında yarı fiyatına bulmanız mümkün. Buna en büyük sebep ise elbette vergiler. Tabi bunun yanı sıra, fiyatlarını göz ardı ederseniz en iyi şarap hangisi sorusuna verilebilecek net bir cevap da neredeyse yoktur. Çünkü her şarabın damağı, kokusu, üretilişi, şeker oranı farklıdır. Bu farklılık da insanları çeşitliliğe itmeyi zorluyor.

Eğer pahalı şaraplar istemiyor, ekonominizi korumak istiyorsanız, sırf ismi havalı diye pahalı şaraplar almamanızı öneririz. Bunun yerine yerli, uygun fiyatlı içkiler alabilirsiniz. İthal edilmiş şaraplar çok pahalıya satılırken aynı kalitede bir yerli şarap çok daha uygun fiyatlı olabiliyor.


Pahalı şarap Önerileri

Pahalı şarap önerileri sırasında verilecek olan öneriler, Dünya’nın en pahalı şarapları gibi uçuk fiyatlı şaraplar değil. Bunun yerine daha makul fiyatlar ile satılan kaliteli şaraplar olacak.

BARTON & GUESTIER ROSE D’ANJOU

Barton & Guestier şaraplarını her zaman en üstte tutarım. Bu tür şaraplar, kaliteye önem veren, uygun fiyatlı pahalı şaraplar sayılabilir. Kalitesi gerçekten yerinde olan, bu şarapların rose sınıfına mensup üyesi olan Barton & Guestier Rose D’anjou, özellikle sushi, salata gibi yiyecekler ile nefis bir şekilde içilen bir şarap çeşididir.

Oku:   Amsterdam Bira Alkol Oranı Sizi Çok Şaşırtacak

Bu sayfadan tüm Barton & Guestier şaraplarına göz atabilirsiniz. https://www.barsokagi.com/barton-guestier-sarap-koleksiyonu/

SARAFİN SAUVİGNON BLANC


Sarafin’in en güzel şaraplarından birisidir. Bunun yanı sıra 160 TL’lik uygun fiyatına rağmen size çok daha pahalı bir şarap içiyormuş hissi yaşatacaktır. Özellikle bir akşam yemeğinin yanında mücevher gibi parlayacak rengi ile birlikte, güzel bir uyum sağlayacağından emin olabilirsiniz.Yeşil elma, yeşil erik gibi ekşi tat notalarını hissetmeniz mümkün olan bu şarap ile birlikte daha taze bir lezzete ulaşacaksınız. Özellikle deniz ürünleri ile güzel bir uyum yakalıyor.

DOLUCA SAFİR

Eğer tatlılar ile içeceğiniz bir şarap arıyorsanız, Doluca Safir tam da aradığınız lezzet diyebiliriz. İçerken damağınızda turunçgiller, papatya, bal gibi yumuşak ve tatlı kokuları hissedebiliyorsunuz. Özellikle meyveler, tatlılar, kekler, çikolatalar ile birlikte içilebilecek Doluca Safir şarabını, soğutulmuş olarak 6-8 derecede içmeniz önerilir. Böylece tadının ferahlığını daha iyi hissedebilirsiniz.


Önerebileceğimiz Diğer Kaliteli Şaraplar da Sırasıyla Şöyle

  • SARAFİN CHARDONNAY
  • KAVAKLIDERE NARİNCE
  • KAVAKLIDERE KALECİK KARASI
  • KAVAKLIDERE ÖKÜZGÖZÜ
  • SARAFİN CABERNET SAUVIGNON
  • SARAFİN MERLOT
  • KAVAKLIDERE BOĞAZKERE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir