Papatya Çayının 7 Faydası

Papatya Çayının 7 İnanılmaz Faydası

Papatya çayı, özellikle sakinleşmeye ihtiyacı olan insanların mutlaka tercih etmesi gereken, faydaları ile bizleri büyüleyen bir çay. Peki tam olarak papatya çayının faydaları neler? İşte 7 inanılmaz faydası

Çok eski zamanlardan beridir papatya çayı, uyku sorunu yaşayan insanlarda kullanılıyor. Papatya çayı, içerisinde bulunan apigenin isimli bir antioksidan sayesinde vücudumuzun uykusuzluk çekmesine neden olan rahatsızlığı alıp götürüyor. Kronik uyku bozuklukları da başta olmak üzere, uyumakta zorlanan, gün boyu uykusuz dolaşan kişiler için birebirdir.

Papatya çayının faydaları arasında gösterilen uyku kalitesine yararı, çeşitli araştırmalar ile de test edilmiş ve şaşırtıcı sonuçlar ortaya koymuştur.

80 kadın üzerinde yapılan araştırmada, Lohusa dönemindeki 80 kadının yarısı düzenli olarak papatya çayı tüketmiştir. Diğer yarısına ise hiç papatya çayı içirilmez. 2 haftalık sürecin ardından yapılan deneme sonuçları gösteriyor ki iki hafta boyunca her gün papatya çayı içen grup, papatya çayı içmeyenlere kıyasla çok daha kaliteli bir uyku uyudukları belirlendi. 

Papatya çayının kullanıldığı süre boyunca bu kadınların uyku sorunları neredeyse tamamen yok olurken uykusuzluk kaynaklı depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıklardan da kurtuldukları gözlemlendi. Deney ortamında 2 haftanın ardından iki grup da papatya çayı içmeden 2 hafta daha geçirildi. Papatya çayı içmedikleri 2 haftalık süreçte ise iki grubun da uyku düzeninin aynı şekilde ilerlediği gözlemlendi. 

Oku:   Kaliteli Şarap Fiyatları ve Markaları 2019

Papatya çayı içildiği dönemde etkisini gösteriyor, uzun vadeli bir etki bırakmıyordu. Bunun yanı sıra yapılan bu deney ile birlikte papatya çayının uyku düzenini sağladığı da kanıtlanmıştır.

2. Papatya Çayının Stres Üzerindeki Etkileri

Papatya çayının en çok bilinen faydalarından bir tanesi hiç şüphesiz stres konusundadır. Papatya çayının stres seviyesinde ciddi bir azaltma sağladığı yapılan deneylerde gözlemlenmiştir. 

Stresli hissettiğiniz günlerde mümkünse taze kurutulmuş papatya çayı demleyin. Papatya çayınızı yavaş yavaş ve herhangi bir şey ile ilgilenmeden için. 5 dakikalık bir seans gibi üzerinizde etki göstererek stres seviyenizi düşürecek, çok daha mantıklı ve kontrollü hareket etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle heyecanlanmamanız gereken bir toplantı, sunum ve benzeri etkinliklerin öncesinde içeceğiniz bir fincan papatya çayı, işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.


3. Papatya Çayının Diş Etleri Üzerinde Etkileri

Kısık ateşte 5 dakika kadar kaynattığınız papatyaları süzün. Süzdüğünüz papatya çayını ılıttıktan sonra diş fırçanız yardımıyla dişlerinize yedirin. Yaklaşık 5 dakika boyunca dişlerinize ve diş etlerinize bu papatya suyu ile masaj yapın. Çok kısa bir süre içinde etkilerini göreceksiniz.

Papatya çayı ile diş etlerinize uygulayacağınız bu yöntem, dişlerinizi macun ile fırçalamadan önce yapılmalı ve ayda 2-3 defa yapılması yeterlidir. Çok sık kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

 

Papatya çayının faydaları

4. Papatya Çayının Saç Rengi Açmada Etkisi

Papatya çayının faydaları arasında en bilinenlerden bir tanesi de saç rengini açmada kullanıldığında verdiği etkili sonuçlardır. Özellikle saçlarında doğal bir sarı renk isteyenler, papatya çayı kullanarak saçlarının rengini bir nebze daha açabilirler. Kullandıktan sonra etkilerini gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Papatyaları 5 dakika kadar bir tencerede kaynatın. Kaynattığınız suyun ılıması için bekleyin. Suyumuz ılıdıktan sonra şampuan ile yıkayıp temizlediğiniz saçınızı papatya çayı ile yıkayın. Papatya çayının saçınızdaki etkisini gösterebilmesi için 15-20 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra normal su ile durulayın. 

Oku:   Efes Malt Hakkında Her Şey- Tuborg Gold Mu Efes Malt Mı? 2019

Bu yöntem saçınızı gereğinden fazla sarartabileceği için aşağıdaki yöntem ile direkt olarak papatya çayını sprey şeklinde saçlarınızın belli bölümlerine eklemeniz tavsiye edilir.

5. Papatya Çayı, Alerji Belirtilerini Azaltmakta Yardımcı Olur

Egzama, bahar alerjisi ve benzer şekilde bir alerjik rahatsızlıklarınız var ise papatya çayı, alerji belirtilerini hafifletmeye, kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

Yüzünüzdeki alerjinin giderilmesinde kullanmak için papatya çayını demledikten sonra 10-15 dakika (gerektiğinde daha uzun bir süre) bekleterek ılıttıktan sonra yüzünüze bir pamuk yardımı ile yedirin. Papatya çayı, yüzünüzü besleyerek kaşıntı, kızarıklıkları götürecektir.

Yüzünüze uygulayacağınız papatya çayı tedavisi ardından 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü bol su ile durulayınız.

 

6. Deri Döküntüsüne Engel Olarak Cilt Hastalıklarında Kullanılabilir

Cildinizde kuruluk ve benzeri nedenler ile döküntüler meydana geliyorsa papatya çayı ile yapacağınız masaj sonrası etkilerin büyük oranda azaldığını göreceksiniz. Papatya çayının en başarılı olduğu nokta olan cilt sorunlarında, rahatsızlığınızın tedavisi olarak kullanmamanız, yalnızca belirtileri hafifletmek, cildinizi rahatlatmak için kullanmanız önerilir.


Deri döküntüsü gibi cilt rahatsızlıkları öncelikli olarak cilt kuruluğundan meydana gelebilmektedir. Papatya çayı ile masaj uyguladığınızda kısa süreli tedavi gerçekleşse de vücudunuzu içeriden de beslemeniz gerekebilir. Bu tür  sorunlarda bol su içerek rahatsızlığın tamamen yok olmasını sağlayabilirsiniz.

7. Papatya Çayının Sinüzite Karşı Faydaları

Papatya çayını bir tencerede 5 dakika kadar kaynattıktan sonra henüz buharları çıkacak kadar sıcakken kafanızın üzerine bir havlu örterek papatya suyunun buharını çekerek nefes alıp verin. 5 ile 10 dakika kadar bu şekilde nefes alıp vermeye devam edin. 5 dakikanın sonrasında büyük oranda rahatladığınızı hissedeceksiniz. Etkileri devam ettiği taktirde yarım saat sonrasında tekrar aynı yöntemi uygulayabilirsiniz


Oku:   Öksürüğü Geçirmek İçin Kullanabileceğiniz 3 Bitki Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir