renklendirici şuruplar

Renklendirici şuruplar nelerdir? Nasıl kullanılırlar?

Renklendirici şuruplar çeşitli meyvelerin özü kullanılarak yapılan gıdaya uyumlu ve genel olarak yoğun şekerli sıvılardır. İçerlerinde alkole yer vermezler. Alkollü olanları şurup kategorisinden çıkmış olacaktır. Bizim burada anlatacağımız renklendiriciler genellikle kokteyllerde kullanılan renklendiricilerdir. İnsanların nasıl rengarenk kokteyl yapabilirim? sorusuna cevap olarak hazırladığımız bu makalede  hemen hemen tüm renkleri anlatmak istedik fakat genel olan bir kaç şurubu anlatmamızın yeterli olacağı kanısındayız.  Öncelikle bu tip şuruplar çok pahalı değillerdir ortalama fiyatları 15-20 TL arasında olmaktadır.


1- Grenadine / Nar Şurubu (Kırmızı)

renklendirici şuruplar grenadine ile ilgili görsel sonucu

İlk bahsedeceğimiz şurup grenadine. Sex on the beach gibi ünlü kokteyllerin vazgeçilmez sıvısıdır bu. Hem portakala kıyasla kızıl bir renk hem de kokteyllere uyumlu bir tada sahiptir. Yoğun şeker tadına sahip kokteyllerimizden birisidir Grenadine.  Bu şurubun özünde nar yatıyor. Nar bazlı bu şurubun kokteyllere verdiği renkler fazlası ile canlı ve kendini belli eden cinsten. Ayrıca bu tip şurupların ağırlığı sayesinde meyve suları alkol vs. ile karışmamaları da bir hayli hoş bir şey.  Bu şurubu bir kokteyl de kullanırsanız en altta kalacak ve kırmızı bir renge yer verecektir. Peki en altta kalmamasını ve üstte durmasını istiyorsak ne yapmalıyız? Onu da biraz aşağıda anlattık.

 

2- Blue Curacao / Portakal şurubu (Mavi)

monin blue curacao syrup ile ilgili görsel sonucublue curacao ile ilgili görsel sonucu

Acı portakal kabuklarından üretilen bir şurup türüdür. Öncelikle markette vs. gördüğünüz üzerinde her Blue Curacao yazan şişede şurup yoktur. Aynı isimle bir likör çeşiti de vardır. O likörü de bu şurubun alkollüsü olarak düşünebilirsiniz. Yukardaki görsellerden ilki şurup ikinci si ise alkollüdür. Bu nedenle şişenin üzerinde mutlaka “Sirop-Syrup-Şurup” ibaresinin bulunmasına dikkat ediniz. Tabi alkolsüz kokteyllere de yapacaksanız.

Oku:   Premix makineleri hakkında detaylı anlatım

 


3- Green Mint / Nane şurubu (Yeşil)

monin mint syrup ile ilgili görsel sonucu


Farklı bir isme sahip olmayan içeriğinin ne olduğunu kolayca anlayabileceğiniz bir isim verilmiş şuruplardandır. Öncelikle bu şurubun güzel özelliklerinden biri bu şurubu alkolsüz herhangi bir içeceğe döktüğünüzde bile uyum sağlayabilmesi. Özellikle içeriğinde limon suyu bulunan içeceklerde birebir uyum sağlamaktadır. Nanenin ferahlatıcı tadını Bu kadar iyi hissedebileceğiniz başka bir yoktur diye düşünüyorum. Sade sodaya biraz limon sıkıp üzerine çok az miktarda nane şurubu ekleyip tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Şurupların üstte durmaları için Ne yapılmalıdır?

Öncelikle her şurubun kendine has formulu vardır. Bir şurubu üstte tutmak istiyorsak çok hafif bir sıvı ile karıştırmalı ve öyle dökmeliyiz kokteylimize. Ve göründüğü üzere en kolay bulunabilecek ve tatsız, kokusuz olması sebebi ile su bu iş için biçilmiş kaftandır. Evet Şurubu su ile karıştırarak üstte tutmanız mümkün. Peki ne kadar su ne kadar şurup koyacağız? Bununda elbette bir formülü var o da grenadine ile özleşmiş olan formüldür;


  • 1 ölçek grenadine 8 ya da 6 ölçek su

 

2 Replies to “Renklendirici şuruplar nelerdir? Nasıl kullanılırlar?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir