rose ve blush şarap

Rose ve Blush Şarap Arasındaki Fark Nedir? Blush Şarap Nedir?

Rose ve Blush Şarap Arasındaki Fark Nedir? Blush Şarap Nedir? Bu soruları sıklıkla duyarız. O kadar çok duymamıza rağmen bir çoğumuz gerçekten ne olduğunu hala bilmiyoruz. Bende buna bir son vermek adına Blush şarap nedir? Rose ve Blush arasında ne fark vardır tek tek anlatmak istedim. Bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda hiç soru kalmamasını umuyorum. Ama olur da kalırsa aşağıya yorum yapmanız yeterlidir.


Rose ve Blush şarapları arasındaki renk farkı

Öncelikle aralarında çok ciddi bir renk farkı olmamakla birlikte Blush şaraplar Rose şaraplara oranla daha açık renklidirler. Bunun temel sebebi blush şaraplar üzüm kabukları ile daha kısa süre temasta kalırlar. Işıklı bir alanda kadehi kaldırdığınızda (Özellikle de bardağın soğuktan buğulanmış olması oldukça iç gıdıklayıcı olacaktır) blush şarabın parlak rengi oldukça ayırt edilebilir cinstendir. Tabi bu farkı şarap ile arası iyi olanlar dışında çoğu kişi anlayamaz. Hatta çoğu kişi aynı olduğunu düşünür ve blush şaraba da rose diye seslenmektedir.

Satış tekniği olarak “ Blush “ ismi

Aslına bakacak olursak ikisi de aynı şaraptır. Fakat Amerikalı şarap üreticileri rose şaraplarını (Özellikle de tatlı Rose şaraplarını ) ürettikten sonra  tatlı olmasından kaynaklı bir şekilde bu şaraba blush demeyi tercih etmişler. Bu satış taktiğinin olumlu sonuçlar verdiğini gören şarap üreticileri de tatlı pembe şaraplara Blush demeye başlamışlardır. Temelinde, üretim biçimi ve tat olarak neredeyse hiç fark olmadığından bir pembe şaraba, rose ya da blush diye seslenmek çok yanlış olmayacaktır.

Oku:   Frangelico (Fındık Likörü) Hakkında Herşey

Egzotik ve Serinletici Tadı

Blush şarabını kadehe koyarken nefis kokular çıkarır. Bunun nedeni içerdiği meyve aromalarıdır. Bardağı dudağınıza yaklaştırırken burnunuzla güçlü bir nefes alın. Böylece rose şarap içindeki tüm aromaları layığıyla içinize çekmiş olacaksınız. Daha sonra dudağınıza yavaşça değdirin. Ve bir yudum alın. Ağzınızda fazla bekletmeden için. Damağınızdan geçerken yaratacağı şey, taze orman meyveleri aroması olacaktır. Boğazınızdan geçerken sizi adeta büyüleyecek ve tüm meyve aromalarında boğazınızda sıyrılacaktır. İlk yudumunuzdan sonra bile sanki ağzınızdan midenize çiçekler geçmiş gibi bir tat kalacak geriye.

Blush şaraba baktığınızda bile içiniz serinler. Bunları okurken bile canınız çekmiş olabilir. Çünkü blush şarabın en büyük özelliği, serinletici görüntüsüdür. Aynı zamanda hafif ve tatlı aromasıyla sizleri baştan çıkarabilecek yapıya sahiptir. Özellikle yaz günleri bir sahilde kız arkadaşınız ile oturup kadeh tokuşturmak, hayatınız boyunca yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olacaktır.

Denemeye değer Blush ve rose şarap önerileri

Barton&Guestier Rose D’anjou

Barton&Guestier marka şarapları duymuşsunuzdur. Oldukça pahalı, fakat bir o kadar da kaliteli şaraplardır. Rose D’anjou etiketli şarabı ise mükemmel taze meyve aromalarıyla sizi mest eder. Özellikle sushi ve salatalarla mükemmel uyumu vardır

Kavaklıdere LÂL (Çalkarası-Denizli)

kavaklıdere lal
kavaklıdere lal

Istakoz ve meyvelerin yanında muhteşem bir uyumu vardır. Barton marka şaraplara göre daha ucuzdur. Yine de bu şarabı sofra şarabı olarak nitelendiremeyiz. Servis için 6-8 derecede olmalıdır. En iyi saklama koşulları ise 12-20 derece arasında yatay bir şekilde olmalıdır.

Kavaklıdere Ancyra Blush (Kalecik karası)

kavaklıdere ancyra
kavaklıdere ancyra

İsmini Ankara’nın eski adı olan “Ancyra”‘dan gelen, gemi çıpası anlamından alır. Frigya kralı Midas’ın bölgede kurduğu şehrin simgesi haline gelir ve tarihi yolculuğa başlar.

  • Orman meyveleri aromasına sahiptir.
  • Çal karası üzümü dokunuşu ile diri bir roze şaraptır.
  • Uzak doğu mutfağı, ızgara ve taze peynir ile uyumludur.
  • 6 derecede servis edebilir, 12-20 derece arasında saklayabilirsiniz.
Oku:   Viski Neyle Içilir? Viski Neyle İçilir Diyenlere 5 Tavsiye
Rose Şarap
Rose Şarap

istanbul şarap evleri, 35 lik viski, roze şarap, bozcaada şarap, kırmızı şarap önerisi, viski çeşitleri, şampanya fiyatları, şarap alkol oranı, içki fiyatları, kırmızı şarap çeşitleri, güncel viski fiyatları, amsterdam bira alkol oranı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir