Rum Nedir? Rom

Rom Nedir? Kaç çeşit Rom vardır?

Ülkemizde rom olarak bilinen diğer ülkelerde İngilizce Rum, İspanyolca ron, Fransızca rhum olarak bilinen  Alkol derecesi en az %38’dir. Yüksek alkollü bir içkidir. Orta Amerika, Latin Amerika ve Karayip Adalarında üretimi ve tüketimi yaygındır. Light Rum sınıfından Bacardi en bilinen çeşididir. İsmini şekerin latincesi olan saccharum’ dan aldığını savunanlar olduğu gibi gürültücü manasına gelen rumbistion veya rumbillion kelimelerinden de türediğini iddia edenler de vardır. bacardi, içki, rom, kokteyl, bacardi club çeşitleri

Rom Çeşitleri Nelerdir?

BLANCO
Silver veya light olarak da anılır. Çok çabuk mayalanır ve damıtılır. Dolayısıyla olduça şeffaf hatta vodka kadar renksizdir. Kokteyllere en çok uyum sağlayan rom çeşididir. Gerek maliyeti gerekse rahat içiminden dolayı çok tercih edilir. Yıllanmaz fakat son zamanlarda yeni bi teknikle (akmeşe’ de yıllandırma) yıllanmış blanco romlara rastlayabilirsiniz.

ORO

Gold diye de anılır. Rengini kullanılan karamelden alır. Kısa süreler yıllandırılır. Çok yıllandırılanlar oro isminden ayrılır anejo diye tabir edilir.  Kokteyl yapımından ziyade sek veya buzlu içmek için olduça ideal.


ANEJO
Dark rom diye tabir edilen koyu renkli romdur. Rengini yıllandığı fıçılardan alır ve oldukça koyu siyah renge sahiptir. Koyu renkli romların mayanlama süresi daha uzun tutularak şeker kamışından daha çok karakter ve rayiha alması sağlanır. Bazı koyu romlar ise kömür filtreden geçirilir. Bunlar diğerlerine nazaran daha serttir. Eğer bir romun etiketi üzerinde ”anejo blanco” etiketi görürseniz şaşırmayın. Bu da son zamanlarda kullanılan ayrı bir teknik. Havana club’ ın ürettiği rom buna büyük bir örnektir. Peki nasıl oluyor? Bildiğimiz meşe fıçı yerine akmeşe denilen beyaz fıçılar kullanılıyor. Bu da romun renklenmesini önlüyor. Sonuçta renksiz fakat yıllanmış değerli bir rom içmiş oluyorsunuz.


Rom nasıl servis edilir?

öncelikle rom nasıl servis edilir? nasıl içilir? sorularına yanıt vermeden önce bilinmelidir ki herkesin tarzı ve zevki farklı olabilir. Bu nedenle bu seçenekler ile sınırlı kalmak zorunda değildirler.

1-poor rom

Viski bardağına sadece 4 cl kadar rom dökülerek servis edilir.

2-rom on the rocks

On the rocks bardağına 4-5 parça buz eklenir üzerine 4 cl rom eklenerek servis edilir.

3-water and rom

bardağa 4-5 parça buz atılır, 4 cl rom eklenir ve misafirin isteğine göre su eklenerek servis edilir.

Başlıca Rom markaları hangileridir?


Bacardi Rum Ailesi

BACARDİ CARTA BLANCA

BACARDI CARTA BLANCA
BACARDI CARTA BLANCA

Bacardi çağdaş damıtım aygıtlarından damıtılarak daha rafine ve rahat içimli olmuştur. Eski zaman insanlarının sert erkekleri ve denizcileri tercih ederken şimdi daha seçkin bir toplumların tercihi. Ana maddesi Şeker kamışı olan bu içki Rom denince akla gelen ilk içkilerden. Değişik aromalara sahip bir çok çeşiti vardır.

  

BACARDİ BLACK

BACARDI BLACK
BACARDI BLACK

Zengin rom harmanının extra incelik ve lezzet kazanması amacıyla kömür filtresinden geçirildikten sonra 4 yıl kadar meşe fıçılarda yaşlandırılır. Koyu bir renge sahip olduğu için kokteyllerde renk vermesi amacı ile tercih edilebilir.

BACARDİ ORO

BACARDI GOLD
BACARDI GOLD

Vanilya, ceviz ve çeşitli tropik lezzetlerin arasında ince bir denge oluşturularak meşe fıçılarda 4 yıla kadar yıllandırılır. Kehribar rengine sahiptir.

BACARDİ APPLE

BACARDI APPLE
BACARDI APPLE

Elma aromalı bacardi rum’ı, nefis yeşil elma tadını derinlemesine sergilemekte olan bir rum çeşitidir.

BACARDİ RAZZ

BACARDI RAZZ
BACARDI RAZZ

Raspberry(Ahududu) aromali Bacardi Rum, Daha tatlımsı bir aromaya sahip rum çeşitidir. İçerken ahududu aromasını sonuna kadar alabilirsiniz.

BACARDİ LİMON

BACARDI LEMON
BACARDI LEMON

Turunçgil aromalı Bacardi Rum. Genellikle limon ağırlıklı olmasına rağmen içerdiği farklı turunçgiller nedeniyle sadece limon aromalı demek yanlış olacaktır.

CAPTAİN MORGAN

Captain Morgan Rum
Captain Morgan Rum

Captain Morgan da tüm zamanların en popüler rom markalarından biridir. Captain Morgan, Karayip adalarının egzotik lezzetlerini barındırır. Şeker kamışından üretildikten sonra, meşe fıçılarda yıllandırıldığı için nerdeyse her ürünü koyu renklidir. Özgün esmer rengi ile egzotik ve yumuşak tadı buradan gelir. Yumuşak içimi ve onu diğer romlardan ayıran orjinal lezzeti sayesinde mükemmel karışımlar yaratır.

HAVANA CLUB

Havana Club Rum
Havana Club Rum

Dünyada uluslararası üne sahip ilk Küba romu. San Francisco’ da düzenlenen ve 40 adet rom markasının katıldığı içki yarışmasında madalya sahibi olmuştur. Bugün havana club karayip rom pazarı alanında ve dünyanın birçok yerinde Küba’ nın
gurur kaynağı haline gelmiştir.
Havana Club Reserva: Ortalama 5 yıl yıllandırılmış rom. “Cuba Libre” kokteyli için en uygun rom çeşidi. Hafif isli, bal ve vanilya aromalı.
Havana Club Blanco:
Havana Club grubundaki en genç rom. Diğer beyaz romlardan farklı olarak beyaz meşe fıçılarda yıllanan yumuşak içimli Küba romu. “Mojito” kokteyli için en iyi rom çeşidi.Havana Club 7 Anos: 7 yıl meşe fıçılarda yıllandırılmış rom ” sek ya da buzlu” olarak içilmesi tavsiye edilir

bacardi, içki, rom, şarap, alkol yoksunluk belirtileri, alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır, alkolik nedir ,kokteyl, bacardi club, viski çeşitleri 


4 Replies to “Rom Nedir? Kaç çeşit Rom vardır?”

  1. Sizce kokteyllerde aromalı rom mu kullanmalıyım yoksa superior rom alıp farklı şekillerde mi aromalandırmalıyım?

    1. Aromalı rom ile de güzel kokteyller yapılabilir elbette. Fakat daha fazla çeşitlilik için, superior rom alıp aromalandırmak daha mantıklı ve hesaplı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir