Sağlığınız İçin Yürüyüşe Gidin

Sağlığınız İçin Her Sabah Güneş Doğarken Yürüyüşe Gidin

Sağlığınız için yapabileceğiniz birçok şey var. Fakat ne zaman sağlığınız ile ilgili bir konu açılsa, mutlaka o iki şeyden bahsedilir. Beslenme ve spor. Yürüyüş yapmak zayıflatır mı? Hiç düşündünüz mü? Aslında baktığınızda yürüyüş yapmanın ilk başta zayıflatmaya yarayan bir spor olduğunu düşünmeden söyleyebilirsiniz. Fakat yürüyüş yapmak, zayıflatmaktan çok daha fazlasını yapar.

Yürüyüş yapmanızın sizin için birçok farklı kazandıracağı şey vardır. Bunlar, genel olarak sizin hayatınızı çok daha kaliteli hale getiren, etkileyici şeylerdir. Motivasyonunuzun gün boyu yerinde olması, kendinizi çok daha mutlu hissetmeniz gibi pek çok konuya da dayandığını söylemek yanlış olmaz. Şimdi sabah güneş doğarken yapacağınız yürüyüşün size neler katacağından bahsedelim.

Yürüyüş yapmak enerji verir
Yürüyüş yapmak enerji verir

1.Size Gün Boyu Enerji Verir

Güneş doğarken yani sabah 5-6 gibi uyanıp yürüyüşe gitmek, aynı zamanda gün boyu çok daha enerjik olmanıza yardımcı olur. Bunun temelinde sabah erken kalkmanız, sabah uyandıktan sonra yaptığınız yürüyüş ile birlikte bedeninizin, kendini uyku modundan çıkartıp günlük aktivite moduna taşıması yer alır.

Sabah güne enerji dolu uyanmanız bazen mümkün olmayabilir fakat günün geri kalanında çok daha yüksek bir enerji ile yaşamınıza devam edebilmeniz için, sabah erkenden yürüyüşe gitmeyi deneyebilirsiniz. Böylece sabah temiz havada bol oksijen çekecek, bedeninize doğal bir enerji salgılayacaksınız.

Yürüyüş Yapmak Sizi Mutlu Eder
Yürüyüş Yapmak Sizi Mutlu Eder

2.Sizi Daha Mutlu Yapar

Sabah erken kalktığınız günlerde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Oldukça mutlu mu? Ne yazık ki sabah erken kalkan birinin çok mutlu bir gün geçirmesi mümkün olmayabilir. Özellikle de tembel sayılabilecek bir yapıdaysanız, sabah erken kalktığınız bir gün, sizin için mutsuz bir gün anlamına gelebilir.

Oku:   Zayıflamak İçin Yapılması Gereken 4 Sihirli Şey

Eğer sabah kalkmanız gereken saatten yarım saat erken kalkıp yürüyüşe çıkarsanız, güneşin o muhteşem doğumuna, henüz arabalar ile gürültüler ile kirletilmemiş nefis dünyaya bakarsanız, emin olun gün boyu çok daha pozitif hissedersiniz. Tüm bunların yanında yüzünüze vuran serin rüzgar, sizi kendinize getirecek ve aynı zamanda sabah bir şeyler yapmak size, işe yarar hissettireceği için de mutluluk verecektir.

Yürüyüş Yapmak Zayıflatır Mı
Yürüyüş Yapmak Zayıflatır Mı

3.Fit Bir Vücuda Sahip Olursunuz

Yürüyüş yapmak zayıflatır mı? Bu soruya sanırım artık evet cevabı verebileceğinizi biliyorsunuz. Özellikle her sabah düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, metabolizmanızın güne erken başlamasına katkı sağlarken, yürüyerek yağ yakmanıza da yardımcı olur. Böylece yürüyüş zayıflatır mı? Sorusuna verebilecek kat ve kat fazla zayıflatma etkisiyle karşılaşırsınız.

Fit bir vücut için yapmanız gereken tek şey egzersiz değildir. Aynı zamanda kendinizi sevmeli, bir şeyler yapmalı ve hayatın içinde olduğunuzu, doğaya, ağaçlara, evinize, yollara göstermelisiniz. Güne yürüyüş yaparak başlayan birinin kısa süre içinde fit bir vücudu olacağına siz de ikna olmuşsunuzdur.

Gününüzü daha verimli geçirmek için yürüyün
Gününüzü daha verimli geçirmek için yürüyün

4.Gününüzü Daha Verimli Geçirirsiniz

Gününüzü daha verimli geçirmek için bazen erken kalkmak yetmiyor. Derslerinizin ya da işlerinizin başına oturup saatlerce boş boş baktığınız oluyordur. Bunun en büyük sebebi konsantrasyon eksikliğinden kaynaklıdır. Eğer sabah kötü bir şekilde uyanmış hatta bedeninizi taşırken ruhunuzu yatağınızda bırakmışsanız, gün boyu işe yaramaz şeyler için kendinizi hırpalıyor olabilirsiniz.

Bunun yerine gündüz yapacağınız kısa bir yürüyüş, uyanmanıza ve gün boyu çok daha konsantrasyonlu bir şekilde işlerinize odaklanmanıza yardımcı olur. Böylece kötü bir ruh haliyle 8 saatte yaptığınız işi, iyi bir konsantrasyon ile 3 saatte yapabilirsiniz. Yarım saat yürüyüş size 5 saat kazandırabiliyor. Oldukça karlı bir yürüyüş olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Sağlıklı yaşam için devamlılık
Sağlıklı yaşam için devamlılık

Devamlılığı Sağlayın Yeter!


Her şeyden önemlisi, bu yürüyüşü günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek ve düzenli olarak her gün yapmaktır. Kendinizi yoracak, sıkılmanıza sebep olacak bir yürüyüş yapmayın. Bunun yerine kısa, eğlenceli bir yürüyüş yapın. Böylece hem yürüyüş yaparak zayıflamak mümkün olacak, hem de kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Düzenli yürüş yapmak konusunda en önemli şeylerden bir tanesi, elbette ki devamlılıktır.

Oku:   Beyaz Şarap Nedir? Beyaz Şarapla Yenilecek En Güzel 8 Şey!

Yürüyüş yaparak zayıflamak, tüm gün çok daha başarılı olmak, artık günün tüm yorgunluğuna rağmen mutlu olmak istiyorsanız, her sabah gün doğarken yürüyüşe çıkıp hem kafanızdaki olumsuz düşünceleri atmanız, hem de enerji depolamanız sizde bağımlılık etkisi yaratacaktır. Eğer her sabah yürüyüşe çıkmak size zor geliyorsa, yürüyüşe çıkarken kendinize bir misyon belirleyebilirsiniz. Bu, markete gitmek ya da müzik dinlemek olabilir. Böylece işler çok daha kolay hale gelecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir