Şalgam suyu nedir? Şalgam suyunun yararları ve zararları

Şalgam suyu denince farklı tepkiler veren 2 tür insan vardır. 1- Şalgam suyuna aşıktır ağzı sulanır ya da konuya ilgi duyar, 2- Şalgam suyundan nefret eder, tiksinir, içmez dolayısıyla konuyla da ilgilenmez.

Eğer siz 1. Si iseniz bu yazımı mutlaka okumalısınız. Eğer 2.siyim diyorsanız, 1.si olabilmenize yetebilecek bir içerik paylaştığımı söylemek istiyorum. Yani mutlaka okuyun


Şalgam Suyu Nedir? Ne ile iyi gider?

Şalgam suyu özellikle Türk mutfağı dediğimiz (kebap, dürüm, lahmacun) yiyeceklerin yanında olmazsa olmaz ya da olursa daha iyi olurumuzdur. Özellikle doğu da şalgam suyunun ne kadar tüketildiğini söylememiz çok yersiz bir bilgi olacaktır. Elbette siz bunu tahmin ediyorsunuzdur. Bugün size anlatacağım konu elbette şalgam suyunu kim ne kadar içiyor değil. Bugün size şalgam suyunu anlatacağım. Nedir? Ne değildir? Faydaları, Zararları falan falan. Öncelikle şalgam suyu dediğimiz bu güzel içeceğin nasıl üretildiğine bir göz atalım isterseniz.

Şalgam Suyu Nasıl Üretilir?

Öncelikle bunu uzun uzun anlatmak istemiyorum. Zaten oturup evde kendinize yapmayacaksanız fazla detaylı bilgilere de ihtiyacınız yok. Yine de tarifi isterseniz diye bir siteden link paylaşacağım hemen aşağıda. Burada ilgilendiğim konu şu ki; Şalgam suyunun üretim aşamaları turşu ile neredeyse aynı. Yani şalgam suyuna bir nevi turşu suyu dememiz çok yanlış olmaz. Ayrıca içerisinde, şalgam, pancar, siyah havuç, limon tuzu, salamura tuz, ve en ilginç olanı Yarım ekmek ya da buğday olduğunu biliyor muydunuz. Bunu söylediğim için eminim bir dahaki içişinizde bulgurun o katılığını ağzınızda hissedeceksiniz.

Oku:   BARTON & GUESTIER SARAP KOLEKSIYONU

Şalgam Suyu Hangi Yöreye Aittir?

Şalgam suyunun çoğunuzun da tahmin edebileceği gibi anavatanı Adana olarak bilinmektedir. Fakat Şalgamın patenti Tarsus ta bulunuyor.Bu güzel içeceğin hala ülkemize has olduğu konusunda şüpheli davranmayan yunanistan’lılar olmadığına göre ya keşfedememişler ya da ağızları yanmış ki bunu da çalmayı becerememişler. Üzücü bir haber ama bir çok Türk tatlısını kendilerine aitmiş gibi göstermişler ve hala yurtdışında baklava yunan baklavası olarak geçmekte. Ayrıca bileceğiniz üzere neredeyse rakı ile aynı özelliğe sahip bir de uzo isminde içkileri var.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Şalgam suyunun faydalarına bakacak olursak uzun bir listeyle karşılaştık. Fakat sizlere bunu özetleyerek en ilgileneceğiniz kısımlarını okuyarak sizi yormamakta ısrarcıyım.

Kanser riskinizi azaltır

Kilo vermenize çok yardımcı olur

Vücudun kötü kokmaması için yardımcı olur

Böbrek taşını kaldırmakta yararlıdır.

Vücut direncini arttırır, gribe yakalanmamanız için doğal bir yardımcıdır

Doğal antioksidan kaynağıdır.

Şalgam Suyunun Zararları Nelerdir?

Peki zararları Nelerdir? Açıkcası bu beni gerçekten çok şaşırttı. İlk defa bir içeceğin o kadar uzun bir faydaları listesini okuduktan sonra kısacık bir zararları lisetesi ile karşılaştım. O listeyi de size yazacak olursam,

Hamilelerin kesinlikle kullanmaması gereklidir.

İçerdiği tuz oranı nedeni ile tansiyon hastaları uzak durmalıdır.

Fazla tüketimi halinde böbreklere zarar verebilmektedir.

 


Şalgam suyunun evde üretimine bakacak olursak;

http://www.nefisyemektarifleri.com/salgam-suyu-ev-yapimi/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir