Sarafin Şarap

Sarafin Şarapları

Sarafin şarapları Doluca’nın Çerkezköy tesislerinde üretilen yerli şaraplarımızdan olup fiyatı emsallerinin bir miktar üzeinde olmasına karşın tadı ciddi derecede hoş ve estetik aromaları barındırır. Sarafin şarap projesi 2 okul arkadaşı olan Güven Nil ve Ahmet Kutman‘ın ortaklaşa çalışması sonucunda ortaya çıkmış bir değerdir. 1989 yılında Merlot, Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabarnet sauvignon üzümlerinin fidanları Fransa’dan getirilip Saroz’da yaklaşık 1.000 dönümlük bir arazide Sarafin Bağları kurulmuştur. Kendileri Doluca’nın çıkardığı en pahalı şaraplardan olma özelliği ile birlikte bu şarap ailesinin Chardonnay üyesi uluslararası yarışmalarda üstün başarılar ile 14 ödül almış ve herkese şarabın kökeninin ait olduğu yerden getirilen üzümlerle yapıldığında ne kadar başarılı olabileceğini kanıtlamış oldu. Çoğu düşünce markette bulunabilecek en güzel Türk yapımı şarap olduğu kanaatinde ısrarcı.Sarafin Merlot Sek Kırmızı Şarap

Sarafin Merlot ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle Merlot üzümünü inceleyelim. Merlot üzümü Cabarnet üzümünden sonra Dünya’da en çok üretilen kırmızı şaraplık üzüm çeşitidir. Merlot üzümü Taneni düşük olduğundan genellikle Cabarnet sauvignon ile birlikte kullanılır. Tek
başına yumuşak ve rahat içimli, erik veya meyve turtası lezzetindedir. Merlot üzümü açık erguvan renkli, iri taneli, ince kabuklu bir üzüm çeşitidir. Sarafin Merlot ise Doluca’nın bizzat kendi yetiştirdiği Merlot üzümünden üretilen bir kırmızı şaraptır. İçildiğinde diğer Merlot şaraplardan kolayca ayrılabilecek yapıdadır. Bunun en açık sebebi ise üzümlerin fidan iken Şarabın toprağından yani Fransa’dan gelmiş olmasıdır. Merlot şarabı meyvemsi bir tada sahip olmasının yanı sıra meyve şarabı katagorisine girmez.  12 ay Fransız meşe fıçılarında dinlendirilmiştir. Tadılınca açıkça anlaşılacağı bir tereyağımsı ve akasyamsı aromaları açığa vurulmuştur. Tadımdan sonra damakta kremalimsi ve yanmış meyvemsi aromaları hissetmek mümkün. Damakta orta gövdeli ve yumuşak tanenlere sahip bir yapısı var.  Bu şarabın en güzel özelliklerinden birisi ise içmeye dahi kıyılamayacak kadar güzel olması. İnsanlar bu şarabı içmeye kıyamadığını içmek için özel günleri beklediğini söylüyorlar.

Saklama koşulları:  15-20°
Servis koşulları: 16-18°
Alkol derecesi: %15.5

 


Sarafin Shiraz Kırmızı Şarap

SARAFIN SHIRAZ
SARAFIN SHIRAZ

Doluca’nın ürettiği bir diğer Sarafin marka şarabı.  Shiraz üzümü Koyu renkte, dolgun ve sert kırmızı şaraplar verir. En az üç yıl kavda bekletilirse çok
lezzetli olur. Baharatlı bir aroması vardır. Rhone bölgesinde çok yaygındır, Güney Afrika ve
Avustralya’da da yetişir. Shiraz üzümü dKokladığımızda burnumuza ahududu, mürdüm, kara orman meyveleri ile  karanfil, karabiber gibi baharat notaları gelmekte. Tadınca da anlayabileceğiniz gibi meyvemsi, baharat ve is tadını hissetmeniz pek muhtemel. Bu da Shiraz şarabını gerçek bir mücevher kılıyor.  Bu şarabımız da 12 ay meşe fıçılarda dinlendirilmiştir. Tat bakımından Sarafin’in ürettiği en iyi şarap diyebilirim. Tabi zevkler tartışılamaz. Fakat denemenizi şiddetle öneririm.

Saklama koşulları:  15-20°
Servis koşulları: 16-18°
Alkol derecesi: %15.2

 Sarafin Cabarnet Sauvignon Kırmızı Şarap

SARAFIN CABARNET SAUVIGNON
SARAFIN CABARNET SAUVIGNON

Derin kırmızı rengi, dolgun yapısı ve zengin lezzeti ile yıllarca eskitilmeye uygun bir mücevher. Cabarnet Sauvignon üzümü Yeryüzünde bilinen en meşhur siyah üzüm türüdür. Olgunlaşması geç olur ama şarabı yıllanmaya dayanıklıdır. Özellikle meşe kavlarda bekletilir ve Merlot ile karıştırılabilir. Zengin renk ve aromalı, siyah böğürtlen kokuludur. SARAFIN Cabarnet Sauvignon şarabını güzel yapan detaylardan en önemlilerinden biri ise üzümünün geç hasat edilmesidir. Böylelikle üzüm toprağa özgü olan lezzetleri çok daha fazla alabiliyor. Ülkede bulunan diğer Cabarnet Sauvignon şaraplarına kıyasla hepsini geçecek bir lezzete ve içime sahip bir şaraptır.

Saklama koşulları:  15-20°
Servis koşulları: 16-18°
Alkol derecesi: %14.7

 


Sarafin Chardonnay Beyaz Şarap

SARAFIN CHARDONNAY
SARAFIN CHARDONNAY

Türkiye nin en güçlü sayılabilecek beyaz şaraplardandır. Üretimi esnasında uygulanan özel bir yöntem ile tortuları ile şıra birlikte bekletilir ve meşe fıçıların içerisinde şaraba dönüşür. 12 ay meşe fıçılarda dinlendirilir. Ayrıca üzümün yapısından kaynaklanan bir asit değişikliği sayesinde zamanla içimi yağımsı bir kıvamla güzelleşir. 12 ay gibi uzun bir süre meşe fıçılarda dinlendirildiği için yanık gibi bir koku almanız muhtemeldir. Bu koku fıçılardan kaynaklanan isimsi bir kokudur.  Uygun saklama koşullarına tabi tutulduğu mühletce uzun süre dayanabileceği söyleniyor(5-6 yıl ) bu süre aşmadan da içilmesinde fayda olduğu bilinmekte elbette. .Az sayılabilecek miktarda filtrasyon işlemlerinden geçirilmiştir. Dolayısı ile zamanla altta tortu birikmesi normaldir.

Saklama koşulları:  15-20°
Servis koşulları: 11°
Alkol derecesi: %14

Sarafin Sauvignon Blanc

SARAFIN SAUVIGNON BLANC
SARAFIN SAUVIGNON BLANC

Çeşitli meyve, baharat ve bitkilerin aromasını, kendine özgü bir şekilde bünyesinde toplayan Sauvignon Blanc üzümü dünyada sevilen Varietal şarapları arasında yer alır. İşte bu şarap böyle bir ürünün sonucudur.

Saklama koşulları:  15-20°
Servis koşulları: 8-10°
Alkol derecesi: %13.4

 

Oku:   6 Adımda Kırmızı Şarap Yapımı Hakkında Her Şey 2019

2 Replies to “Sarafin Şarapları”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir