Şarap çeşitleri

Şarap Çeşitleri Ve En İyi Şarap Önerisi

Şarap, müşterisi en çok olan içki çeşitlerinden biri. Bu da bize şarap çeşitleri ve en iyi şarabın hangisi olduğu konusunda soru işaretleri yaratıyor.

İyi bir şarap içmek için iyi bir şeyler tatmaya gönül vermiş insanlar, aylarca süren şarap tadım kurslarına ve çeşitli şarap denemelerine katılıyor. Bunun sonucunda ise şarap çeşitleri hakkında yeterli bilgiye sahip olup, en iyi şarabı içmeye hak kazanıyor.

Bu yazıda sizi büyük bir zahmetten kurtararak hem şarap çeşitlerini hem de en iyi şarabı nasıl seçeceğinizi adım adım öğrettikten sonra sizin için satın alabileceğiniz uygun bütçeli kaliteli şaraplardan öneriler yapacağım.


Şarap Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle şaraplar renklerine göre, içerdikleri şeker oranlarına göre, türlerine göre olmak üzere 3 temel özelliklendirmeye tabi tutulurlar. Bu kategorileri hızlı bir şekilde, tek tek inceleyeceğiz. Böylece en doğru kategorilendirmeyi kolayca öğrenebileceksiniz.

 • Türlerine Göre Şarap Çeşitleri
 • Şeker Oranlarına Göre Şarap Çeşitleri
 • Renklerine Göre Şarap Çeşitleri

Türlerine Göre Şarap Çeşitleri

Türlerine göre şarap çeşitleri denildiğinde kafanız karışmış olabilir fakat bu en kolay ayırımı yapılabilen çeşitlendirmedir. Bu çeşitlendirme, şarabımızın tam olarak hangi içecek sınıfına girdiğini anlamamıza yardımcı olur.

 1. Klasik Şaraplar: Marketlerde aldığımız, yemek yerken tercih ettiğimiz şarapların büyük bir kısmıdır. Sonraki şarap çeşitlerini de klasik şarapları ele alarak sıralayacağız.
 2. Meyve Şarapları Pek çok meyvenin şarabı vardır. Klasik şaraplar da aslında üzümden yapılsa da meyve şarapları kategorisine girmezler. Meyve şarapları daha çok egzotik meyveler ile yapılan, tatları daha farklı olan şaraplardır. Piyasada çok fazla bulamazsınız bu şarap çeşidini.
 3. Köpüklü Şaraplar: Namı diğer şampanyalardır. Bu yazımızda köpüklü şaraplara çok fazla değinmeyeceğiz. Sadece bu kategoride bizi karşılıyor.
Şarap Çeşitleri Neler
Şarap Çeşitleri Neler

Renklerine Göre Şarap Çeşitleri

Halk arasında özellikle en çok bilinen şarap çeşitleri, renklerine göre şarap çeşitleridir. Bir bara gittiğinizde size çoğunlukla şarabın türü, şekeri sorulmaz. Bunun yerine hangi renk şarap tercih ettiğiniz sorulur. Bu yüzden şarap çeşitleri konusunda en önemli nokta, renktir.

Oku:   Kahlua likörü nedir? Nelerde kullanılır?

Şaraplar 3 renkte çeşitlendirilmektedir

 • Beyaz Şarap
 • Rose Şarap
 • Kırmızı Şarap

Beyaz Şaraplar

Beyaz şarap, beyaz üzümlerin çeşitli fermantasyon işlemlerinden geçirilmesi ile elde edilen şaraplardır. Genellikle rengi sarımtırak şeffaf renktedir. Beyaz şarap özellikle sıcak yaz günleri tercih edilebilecek şaraplardandır. Bunun en büyük nedeniyse, bu şarabın soğuk içilmesidir.

 • Beyaz şarabın alkol oranı %11 ile %12,5 arasında üretilmektedir.
 • Beyaz şarabın şeffaf renge sahip olmasını sağlamak için üreticiler, üzüm kabukları daha rengi vermeden şaraptan ayırır. Böylece şarap, üzüm kabuklarının renginden minimum seviyede etkilenir.
 • Beyaz şaraplar 5-10 derece arasında servis edilmelidir. Aynı şekilde 5-10 derecede saklanmalıdır. Sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutulmalılar.
 • Beyaz şarabı servis ederken beyaz şarap kadehinin 3/2si doldurulur.
 • Beyaz şarap, soğuk servis edildiği için kadehi balon kısmından değil ayak kısmından tutulmalıdır. Böylece elimizdeki ısı, şaraba minimum derecede geçer ve şarabımız daha geç ısınır.

Beyaz şarap yapımı hakkında kesinlikle öğrenmeniz gereken bilgilerin olduğu makalemize de göz atın.


Kırmızı Şaraplar

Kırmızı şarap, diğer şaraplardan çok daha farklıdır. Şarap üreticileri, özellikle Kırmızı şarap üzerinde çok daha hassas çalışmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise, kırmızı şarabın karakteristik özelliklerinin, diğer şaraplara göre çok daha hassas olması ve şarap tüketicilerine tam anlamıyla bunu hissettirebilmesidir.

Kırmızı şaraplar, olgun kırmızı üzümlerin ezilmesiyle ortaya çıkan vibreli şıranın(Amyne) çeşitli fermantasyon işlemlerinden geçirilmesi ile üretilir. Buradaki önemli nokta ise renktir. Beyaz şaraplar ve rose şaraplardan farklı olarak, kırmızı üzümler, şarap üretiminde şıra ile çok daha uzun süre temas eder. Böylece üzüm kabuklarındaki renk pigmentleri şaraba geçer.

 • Kırmızı şarapların sahip olduğu, benzersiz buruk tat hissi, üretimi sırasında kırmızı üzüm çekirdeklerinden geçen tanen maddesi sayesindedir. Bir şarabın taneni ne kadar güçlüyse, şarap o kadar buruk bir tada sahip olur.
 • Kırmızı şarabın alkol oranı %11 ile %13 aralığındadır.
 • Kırmızı şarap ılık içilen bir şarap çeşididir. Bunun en büyük nedeniyse, kırmızı şarabın aromalarının tıpkı konyak gibi, ısı yükseldikçe daha fazla açığa çıkmasıdır.
 • Sofralık şarapları servis ederken kırmızı şarap kadehi 4/3 oranında doldurulmalıdır.
 • Kaliteli ve yıllandırılmış şarapları servis ederken ise 3/1 oranında, balon bardaklara doldurmanız gerekir. Böylece aromaları tam anlamıyla aktarılabilir.
Oku:   Tia Maria Likörü Nedir? Nasıl kullanılır?

Kırmızı şarap yapımı ile ilgili öğrenmeniz gerekenler için tıklayın.

Rose Şarap Çeşitleri
Rose Şarap Çeşitleri

Rose Şaraplar

Rose şaraplar, kırmızı ve beyaz üzümlerin karışımı ile ya da sadece kırmızı üzümlerden üretilebilen şaraplardır. %11 ile %12.5 aralığında değişen alkol oranı ile birlikte uçuk pembe renge sahip olan bu şarap, beyaz şaraplar ile aynı şekilde servis edilir.

Kırmızı şaraplar ile aynı maserasyon işlemlerinden geçirilerek üretilir sadece, rose şarapların üretiminde maserasyon işlemi çok daha kısa tutulur. Genellikle birkaç saatte şıra, istenilen pembe renge ulaşır ve şıra, üzüm kabuklarından ayrılır. Ardından şıramız, aynı beyaz şaraptaki gibi fermantasyon işlemlerine devam eder. 

Şeker Oranlarına Göre Şarap Çeşitleri

Şarapların, en az bilinen son ana çeşitlendirilmesi ise şeker oranlarına göre olan çeşitlendirmedir. Aslında bir şarap tüketicisi için renkten ve türünden bile daha önemli olabilen bu çeşitlendirme, çoğu zaman göz ardı ediliyor. Şeker oranına göre şarap çeşitleri, şarabınızı içerken şarabınızın ne kadar tatlı olacağına karar vermenizi sağlıyor. Böylece şekerli içeceklerden hoşlanmayan biriyseniz tatlı bir şarap içerek kendinizi boğmayacak ya da şekersiz içeceklerden haz almayan biriyseniz içki keyfinizi havada bırakmayacak bir tat bulmanız kolaylaşıyor.

 • Sek (Dry) Şaraplar
  Tam bir fermantasyona uğramış, tadında tatlılık duyulmayan şeker oranı % 0 veya 0,4
  oranındaki beyaz, kırmızı, pembe ve köpüklü şaraplardır. Diğer şaraplara göre daha az
  kükürt dioksit ve sorbik asit içerir.
 • Dömisek Şaraplar (Medium)
  Fermantasyonu geniş ölçüde ilerlemiş olmakla beraber hafif tatlılık duyulan beyaz,
  kırmızı, pembe ve köpüklü şaraplardır. Dömisek şarapların şeker oranı % 0,5 ile 2 arasında
  değişir.
  Sek şaraplardan daha fazla kükürt dioksit ve sorbik asit içerir. Dömisek şaraplar, sek
  şarapların içine mitsel alkol karıştırılmış şıra katılarak da yapılabilir.
 • Tatlı Şaraplar (Sweet)
  Tatlı şarapları kendi aralarında 3 gruba ayırmak mümkündür:
  Tabii Tatlı Şaraplar: Kesilmiş oluğun taze üzümleri bir süre sap ve sazlar üstünde
  bekletmek suretiyle iyice olugunlaştırılan üzümlerin işlenmesiyle yapılan ve tatlılıkları
  üzümün kendi şekerinden gelen, içine ayrıca pekmez veya alkol katılmamış
  şaraplardır. Tabii tatlı şarapların alkol oranı %14’dür.
  Mitsel Şarapları: Taze üzüm mayşesine (Cibre şırasına) doğrudan doğruya en az
  %16,5 sağ alkol katılmasıyla, yahut kısmi bir fermantasyondan sonra içine alkol
  katılarak alkol derecesi en az 16,5’a çıkarılmış tatlı şaraplardır.
  Likör (Çerez) Şaraplar: Fermantasyon sırasında veya sonradan vakum pekmezi ve
  gerekirse saf alkol katılarak alkol oranını %17,5’e çıkarılan şaraplardır. Likör
  şaraplarının litresinde en az 50 gr şeker bulunur.
Oku:   6 Adımda Kırmızı Şarap Yapımı Hakkında Her Şey 2019

En İyi Şarap Önerisi

Şarap önerileri için öncelikle ele alınan konu fiyattır. Bütçenize göre, şarap önerileri çok büyük oranda farklılık gösterebilir. Pahalı bütçeli şaraplar 1000 dolara kadar uzanabilirken ucuz bütçeli şaraplar 10 dolar civarında olabilmekte.

Ucuz Şarap Önerileri

Ucuz şarap önerilerine göz atmadan önce söylemem gereken en önemli nokta, alacağınız şarabın markası bilinmeyen, köpek öldüren diye seslenilen şaraplardan olmamasıdır. Bunun yerine ucuz bütçeli kaliteli şaraplara bakmalısınız. Ucuz şarap önerileri için Doluca, Kavaklıdere markalarının şaraplarını tercih edebilirsiniz. Daha fazla öneri için aşağıdaki linte tıklayabilirsiniz.

Ucuz Şarap Önerisi İle Sizi Şaşırtacak Bilgiler

Pahalı Şarap Önerileri


Şarap kültürü gelişmiş ülkelerde, pahalı şarap da oldukça yaygın bir şekilde satılabiliyor. Türkiye’de her ne kadar içki tüketimi yüksek de olsa marketlerde kalite düzeyi yüksek, pahalı şarap bulmanız oldukça zor. En pahalı şarap türkiye sınırlarında bulunan küçük büfelerde 400-500 TL’yi bulabiliyor. Pahalı şarap önerileri için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

Pahalı şaraplar – Pahalı şarap Önerileri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir