şarap nasıl içilir

Şarap Nasıl İçilir? Detaylı bir şekilde anlattık

Şarap nedir? Nasıl üretilir? Bu tür soruların hepsine cevap olacak nitelikte yazılar paylaştık. ( Altta linklerini vereceğiz ) Fakat hiç Şarap nasıl içilir? Diye bir soruya cevap vermedik. Hatta bu konuda ciddi anlamda kaynak az. Herkes şarabın ne olduğu ile ilgilenmiş. Pahalı mı ? Ucuz mu? Herkes bunları sormuş. Bize ise geçenlerde “ Ben bir bara oturup şarap istedim diyelim. Nasıl içmeliyim? Ne kadar sürede bitirmeliyim?” sorusu geldi. Biz de sizlere bugün bu konu hakkında detaylıca değinmek istedik.

 


Şarap Kadehi Nasıl Tutulur?

şarap kadehi nasıl tutulur ile ilgili görsel sonucu

Sıfırdan başlamak istiyorum bu işi anlatmaya. Bu nedenle Şarap kadehi nasıl tutulura cevap vermek istiyorum öncelikle.  Bir şarap kadehi, şarabın rengini, kokusunu, aromalarını size tam anlamıyla yansıtabilir şekilde tasarlanmıştır. Şarapların belirli içim sıcaklıkları vardır. Eğer siz şarap kadehini balon kısmından tutarsanız ( Avucunuzun içine alırsanız ) Elinizdeki ısı şaraba geçecek ve şarabın içim sıcaklığını bozarak kalitesini yansıtamayacaktır. Bu nedenle şarap kadehi resimde ki adamın tuttuğu gibi ayağından tutulmalıdır.

 

Şaraplar Kaç Dakikada İçilmelidir?

Öncelikle belirtmek isterim ki; Şarap içmenin belli bir süresi yoktur. Mesela yurtdışında gözlemlediğimiz çok değişik şarap içen insanlar vardır. Bu insanlar gerçekten şaraptan anlayan türden insanlar. Bazıları şarabını alır, ısısı ortam ısısı ile değişmeden tüketir. Birisi alır şarabını oturur sohbet ederek bir saatte ancak bitirir. Bazısı alır yemeğin yanında yer. Bazısı bar taburesinde içer. Bundan çıkartacağımız sonuç şudur ki aslında bu iş neredeyse tamamen zevke kalmış bir olaydır. Fakat şarap dünyadaki en kuralcı içkidir. Ne demek en kuralcı içki? Söyleyelim. Şöyle ki bir çok yemek çeşidine göre şarap çeşidi de değişmektedir. Günün bir çok saatine göre bile şarap çeşitleri farklı önerilerle sunulmaktadır. Bir çok şarabın içim ısısı farklıdır. Bunun nedenleri genellikle şarabın aromasını daha iyi almanızı sağlamak, tadından zevk almanızı amaçlamaktır. Buna rağmen şarabı ister yavaş isterse hızlıca içebilirsiniz. Kısacası içim süresi size kalmıştır. Fakat şahsi fikrimiz şarabın ısısını ortam ısısıyla kaynaştırmayacak kadar sürede içilmesinden yanadır.

Oku:   Southern Comfort likörü hakkında duymadığınız ilginç şeyler

 


Şarap Hangi Yiyecekler ile İçilir?


Şarap bir çok farklı meze ile içilebilir. Fakat buna dair bir çok kaynak bulunmaktadır. Kırmızı etin yanında bir çok şarap uzmanı Kırmızı şarabı önermektedir. ( Oysa biz dizilerde/ Filmlerde hep kırmızı ete beyaz şarap, beyaz ete kırmızı şarap klasikleri ile bilmiştik hep.)

 

Son olarak Şarap

Evet. Yazımızın yavaş yavaş sonuna gelirken sizlere söylemek istediğimiz  bazı şeylerin olduğunu anımsadım. Mesela hep söylediğimiz üzere kokteyller, viskiler (Single malt’ı hariç tutarız) Kişinin tamamen damak zevkine göre farklı şekillerde içilebilmektedir. Şarap ise bunlardan çok farklı bir şekilde belirli kurallara sahiptir. Dolayısı ile kişinin damak zevkini belirten şeyler şarabı içmesini bilmesidir. Bu nedenle sadece bu siteyle de sınırlı kalmayabilirsiniz. Bir çok kaynak var şarap ile ilgili. Araştırın. Bir de öyle içmeyi deneyin. Emin olun daha çok zevk alacaksınız.


 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir