kırmızı şarap

Kırmızı Şarap Sağlıklı Mıdır? Şarap Gerçekten Kalbe İyi Gelir Mi?


Şarap Sağlıklı Mıdır? Şarap Gerçekten Kalbe İyi Gelir Mi?

 

Şarabın sağlıklı olduğuna dair yığınla kaynak bulmak mümkün. Ama gerçekten şarap sağlıklı mıdır? Yoksa sadece bir efsaneden mi ibaret bu yazımızda sizlerle bunu inceleyeceğiz.

İnsanlar bu konu hakkında neler konuşuyor?

Öncelikle ben de bu konuda ki çeşitli sitelerde neler yazılmış onlara bakmak istiyorum. İlk gözüme çarpan site BBC oldu.

 

Makalenin en başında böyle bir yazıyla karşılaşıyoruz.  Bu da bizim tam olarak deyinmek istediğimiz konu oluyor. Aslında sanılanın aksine şarap yarar yerine zarar verebilir mi? Peki yararlı değilse doktorlar neden şarap içmeyi öneriyor bu konuyu inceleyeceğiz.


Araştırmalardan Ne Sonuç Çıkıyor?

Öncelikli konumuz araştırma ekibinin bu projesini anlatmak olacak. Bilim adamlarının kırmızı şarabın aslında faydasının olmayabileceği konusunda görüşünden sonra bir araştırma ekibi kuruldu. Bu ekibin amacı bir grup insan üzerinde kırmızı şarabın olumlu etkilerinin olup olmayacağını incelemekti. Araştırma ekibi İtalya’nın şarap üretimi ile meşhur bir bölgede yaşayan 800 kişi civarında ki insanların sağlık durumlarını incelediler. Bu şekilde kırmızı şarabın insan vücuduna olumlu bir etki yaratıp yaratmayacağı konusunda ki gerekli cevabın bulunabileceği düşünüldü. Uzun süren bu araştırmanın sonucunda Kırmızı şarabın içerisinde bulunan “resveratrol” adında ki bu maddenin aslında kalp krizi riskini ortadan kaldırmaya yönelik herhangi bir etki yaratmadığı dolayısı ile kırmızı şarabın insan sağlığına faydalı bir yanının bulunamadığı sonucuna varıldı. Fakat uzman ekip yine de ancak daha fazla araştırma sonucunda kesin sonuca ulaşılabileceği görüşünde.

Oku:   Kavaklıdere Selection Kırmızı - Beyaz Şarapları

Kırmızı Şarabın kalbe iyi geldiği neden düşünüldü?

Kırmızı şarabın kalbe iyi geldiği “Efsanesi” nereden çıktı diye düşünecek olursak cevabımızı yine eski gazete yazıları ve araştırmalar veriyor. Kırmızı şarabın kalbe iyi geldiğini düşündüren tek şey Fransa’da kalp krizi oranının diğer ülkelere göre çok daha düşük olması. Bilindiği gibi Fransa Dünya şarap üretiminin en geniş yelpazesine sahip ülkedir. Ayrıca da dünya da kişi başına en çok şarap tüketilen yerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda Fransızların kişi başı yılda ortalama 44,2 litre şarap tükettiği ortaya çıktı ve dünyanın en çok şarap tüketen ırkı seçildi. Fakat Fransızları kişi bakımından yılda kişi başı 73,78 litre şarap tüketimi ile Vatikanlı vatandaşlar geçse de, yapılan listelemeye nüfusu 300 binin üzerinde ki ülkeler girdiği için Dünyanın en çok şarap tüketen ülkesi hala Fransa olarak tanınmakta.

Kırmızı Şarabın Zararları


Şarabın zararına gelecek olursak; diğer alkollü içeceklere göre biraz daha masum olsa da alkol oranı düşük olmasına rağmen şekeri yüksek bir içki olduğu için çabuk sarhoş etme özelliğine sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi hızlı sarhoş etmesi ciddi bir zarar. Fakat bunun yanında şeker hastaları için tam bir ölüm makinesi gibi duruyor. Ayrıca daha yüzlerce riski tetikliyor – Fakat bunları tek tek inceleyemeyeceğiz. –

Kısa bir sonuca bağlayacak olursak kırmızı şarap insan bedenine faydadan çok zarar vermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir