Şarap Yapımı

Şarap Yapımı | Kısaca Şarap Nasıl Yapılır? 2019

Şarap yapımı, sanılanın aksine çok da zor olmayan, sadece  söylenenleri eksiksiz yapmanız halinde muhteşem lezzetleri çok ucuza elde edebileceğiniz bir yol. Bu yazımız ile Şarap nasıl yapılır sorusuna, şarap yapımına dair pek çok bilgi ile karşılık bulacaksınız. Üstelik vergiler ile birlikte içkilerin bu kadar pahalanmasından sonra eminim siz de bu yolu oldukça mantıklı bulacaksınız. Bunun yanı sıra ise ileriki zamanlarda kendinize has şaraplar üreterek arkadaşlarınızın gözünde bir şarap uzmanı olacaksınız.

Şarabı yapmak için öncelikle uygun bir alan hazırlanmalıdır.Şarap yaparken sıcaklık değişken olmamalı ve hijyenik olmalıdır. Fermantasyon sırasında  ortam sıcaklığına bağlı olarak mayşenin iç sıcaklığının artacağı düşünülmeli ve bu sıcaklığın 27 derecenin üzerinde olması şarap için risk teşkil edecektir. Şarap üretiminin her evresinde şarabın bulunduğu yer hijyenik, güneşsiz ve sağlıklı olmalıdır. Şaraplık üzüm temininden önce kullanılacak alet edevat ve gerekli yardımcı malzemenin hazır bulundurulması önemlidir.

Evde Şarap Üretmek Yasal Mı?

Sitemizde şarabı genel olarak evde yapım şeklini anlatmaya çalıştık.Bunun nedeni daha kolay örnekler vererek daha akılda kalıcı olmasını sağlamak. Şarap yapmak bir Anadolu geleneğidir ve yıllardır vardır. Kanunlar çerçevesinde yılda 350 litre ile sınırlandırılmış olup kişisel tüketim amaçlıdır. Evde yapımı şarap ticarete uygun ve yasal olmayıp etik de değildir. Özellikle de kanuni kuralları göz önünde bulundurarak bunu yapmanız çok önemlidir. Unutmayın, karakolda yaptığınız şarabı içemezsiniz 🙂

Kırmızı Şarap Yapımı
Kırmızı Şarap Nasıl Yapılır?

İçeriğe geçmek için tıklayın!

Beyaz Şarap Yapımı

İçeriğe geçmek için tıklayın!

Ekşi Sözlük, Evde Şarap Yapmak ile ilgili yorumlar


Bu makalede sizlere kısaca evde şarap nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdik. Diğer içeriklerimize göz atarak da pek çok bilgi edinebilirsiniz. Şarap yapmasanız bile, okuduğunuz bu bilgiler size şaraba dair pek çok bilgi verecektir.

şarap, şarap fiyatları, sıcak şarap nasıl yapılır?, şarap nasıl yapılır, şarap neyden yapılır, Evde şarap yapmak yasal mı?


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

One Reply to “Şarap Yapımı | Kısaca Şarap Nasıl Yapılır? 2019”

  1. Merhaba kendim evde kırmızı üzümden şarap yapma aşamasındayım birinci fermantasyon dönemini geçirdim ikinci dönem için arındırıp vidona koydum hava kilidini takarken içine bir iki damla su kaçtı zararı olurmu. not şarap
    15 litre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir