1- Saraybosna Katedrali

Macar mimar Josip Vancaš tarafından tasarlanmış olan Saraybosna Katedrali, şehrin simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Fransa’nın Dijon kentindeki Notre Dame Katedrali’nden ve Prag’daki St. Tyn Kilisesi’nden ilham alınarak inşa edilmiş olan katedral, Sacred Heart Cathedral (Kutsal Kalp Katedrali) olarak da biliniyor.

Çok gösterişli bir dış cepheye sahip olmayan katedralin iç mekanı biraz daha süslü bir mimariye sahip. İtalyan-Alman ressam Alexander Maximilian Seitz tarafından yapılmış freskler ise kesinlikle görülmeye değer.

Katedral ayrıca, 20. yüzyılın başında Vrhbosna Başpiskoposu olarak hizmet veren ve katedralin yapımını başlatan Josip Stadler’in mezarına da ev sahipliği yapıyor.

 

https://maps.app.goo.gl/hJwxokdtimXJu1xF7

2- Sönmeyen Ateş Anıtı (Vjecna Vatra)

Saraybosna’daki İkinci Dünya Savaşı’nın askeri ve sivil kurbanlarının anıtı olan Ebedi Ateşveya Sönmeyen Ateş Anıtı, Sırp Ortodoks Katedrali’nden sonra uğrayabileceğiniz popüler cazibe merkezlerinden biri.

Anıt, Saraybosna’nın Nazi Almanyası ve Bağımsız Hırvatistan Devleti tarafından dört yıldır süren işgalden kurtarılmasının birinci yıldönümü olan 6 Nisan 1946 yılına adanmış.

Anıt, Saraybosna’nın merkezinde, Marshall Tito caddesi ile Saraybosna’nın ana yaya caddesi Ferhadiye’nin köşesinde yer alıyor.

https://maps.app.goo.gl/2LpWnxg8WX9gBJ2f9


3- Festina Lente Köprüsü

Miljacka Nehri üzerinde yer alan bir yaya köprüsü olan Festina Lente, modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Sönmeyen Ateş Anıtı’na çok da uzak olmayan bu yapı, 2012 yılından günümüze şehirdeki en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Köprünün mimari yapısından çok sunduğu güzel manzarası için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan kesinlikle görülmeye değer.

https://maps.app.goo.gl/RL8bSV4Li5iJ6R6F7

4- Avaz Twist Tower

Saraybosna’nın en güzel manzarasını sunan yerlerden biri olan Avaz Twist Tower, 176 metre uzunluğuyla şehrin birçok yerinden görülebiliyor. Kulenin 35. katında yer alan gözlem yeri ise, şehre panoramik bir bakış açısı sunuyor.

Gözlem güvertesinin bir alt katında yer alan cafe/bar’a da uğramayı unutmayın (Fiyatlar orta düzeyde).

 

https://maps.app.goo.gl/ERcVXJEfR4bRCB456

5- Latin Köprüsü

Saraybosna’da görülecek en popüler köprülerden biri olan Latin Köprüsü, Taşlıhan’dan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz çekim merkezlerinden.

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bu tarihi köprü, 28 Haziran 1914’te, Avusturya-Macaristan tahtına bir sonraki Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşi Sophie’nin geçerken suikasta uğradığı yer.

Şehirdeki korunmuş köprüler arasında en eskisi olan Latin Köprüsü, çok gösterişli bir köprü olmasa da, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına temel oluşturan dolaylı faktörlerden biri olan 1914 suikastinin gerçekleştirdiği yer olması bakımından görülmeye değer.

https://maps.app.goo.gl/jNzLDVBHbQrvCYsA8

6- Başçarşı

Saraybosna’nın tarihi ve kültürel merkezi olan 15. yüzyıldan kalma Başçarşı, Saraybosna’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Saraybosna Turu için iyi bir başlangıç noktası olan bu çarşı, tarihi şehir merkezinin tam kalbinin attığı yerde bulunuyor.

Başçarşı ve Eski Kent, doğunun batı ile buluştuğu ve Osmanlının yıllar önce geride bıraktıkları etkiyi en iyi hissedebileceğiniz yer.

Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Başçarşı’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Başçarşı’nın Arnavut kaldırımlı sokakları da Saraybosna’nın en iyi restoran ve kafelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Canlı bir kafe kültürü var ve sıcak bir fincan çay veya kahve için mola verebileceğiniz çok hoş mekanları burada bulabilirsiniz.

 

https://maps.app.goo.gl/mpgnbnLCjpd9fgWt6

7- Sebil

Güvercinleri beslemek için hem yerel halkın hem de turistlerin bir araya geldiği Başçarşı’da merkezi bir konumda bulunan Sebil, Osmanlı döneminde inşa edilmiş en güzel çeşmelerden biri.

Mehmed Paşa Kukavica tarafından 1753 yılında yaptırılmış olan mağribi tarzdaki bu ahşap çeşmenin orijinali şu anda bulunduğu yerden birkaç metre uzaktaymış. Ancak bir yangın sırasında hasar görmüş ve Çek mimar Alexander Wittek tarafından 1913’te yeniden inşa edilerek günümüzdeki yerine taşınmış.

https://maps.app.goo.gl/zLCx3uNAttJtHWfH7

8- Vrelo Bosne

Doğal anıt Vrelo Bosne, Saraybosna’nın merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta, İlidza’daki İgman Dağı’nın eteğinde 603 hektarlık bir alana yayılmış. Merkeze biraz uzak olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa bu doğal güzellik için zaman ayırabilirsiniz.

Balık ve kuğularla dolu güzel gölleri ve küçük yeşil adaları ile Bosna Nehri’nin kaynağı olduğu ve yaz aylarında burada sıcaklıkların Saraybosna’dakinden birkaç derece daha düşük olduğu için Vrelo Bosne, Saraybosnalılar için favori bir gezi yeri olmuştur.

Bu alan, bazıları endemik olan çeşitli bitki toplulukları ve hayvan türleri için bir yaşam alanı olarak hizmet vermektedir. Vrelo Bosne kaynak bölgesinden gelen altı dere, yerel nehir alabalığı çeşitlerine ev sahipliği yapan Mala Bosna su yoluna akmaktadır.

Vrelo Bosne aynı zamanda Saraybosna’nın “Bačevo” içme suyunun ana kaynağını içeren bir bölgedir.

 

https://maps.app.goo.gl/eqpsnjHVjzL2myYs6

9- Nature Preserve Skakavac

Bu bölge, güzelliği nedeniyle bir yeryüzü cennetidir. Uzun ağaçlar ve çeşitli bitkilerin yanı sıra nereye bakarsanız bakın geniş yeşil alanlar göreceksiniz.

Başkent Saraybosna’ya sadece 12 km uzaklıkta bulunan Skakavac Şelalesi, Bosna Hersek’in kesintisiz akan en büyük şelalesi ve Saraybosna’yı ziyaret eden tüm doğa tutkunlarının mutlaka göz atması gereken bir şelale.

Şelale 98 metre yüksekliğinde, kaygan bir kireçtaşı uçurumdan aşağı iniyor ve büyüleyici küçük şelalelere, damlalara ve su parçacıklarına iniyor. Skakavac parkurları, yürüyüşçüler ve dağ bisikletçilerinin yanı sıra kolay yürüyüş yapmak ve mükemmel bir şekilde el değmemiş bir doğanın tadını çıkarmak isteyenler arasında popülerdir

 

https://maps.app.goo.gl/Sw7uYmWfnfpnBgWSA

 

10- Hünkar Camii

Saraybosna’yı ikiye ayıran Miljacka Nehri’nin kenarında bulunan Hünkar Camii, Osmanlı Devleti’nin Bosna Sancakbeyi ve Saraybosna’nın kurucusu İshak Bey ve oğlu İsa Bey tarafından 15. yüzyılda yaptırılmış.

İlk inşa edildiğinde ahşap olduğu için bir baskın sonucunda yanmış ve 1566-1567 yılları arasında yeniden inşa edilmiş. 80 adet mezar taşı bulunan camii haziresinde, rivayete göre İsa Bey’in de kabri bulunuyor.

Hem dış cephesi hem de iç mekanı sade tutulmuş olan bu camiyi Latin Köprüsü’nün hemen yakınında bulabilirsiniz.

https://maps.app.goo.gl/j3XmdsAtNMmoRCvs6

11- Bakırcılar Çarşısı

Kazandžijska olarak da bilinen Saraybosna’nın en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı, Başçarşı’nın doğu ucundan başlıyor.

Bakırcılar Çarşısı adını, ordu için su ısıtıcısı üretmeye başlayan ve daha sonra günlük kullanım için başka bakır kaplar ve eşyalar (ibrik, sürahi, cezve, metal masa tablaları, tepsiler) yapmaya başlayan usta metal işçileri ve bakırcılardan alır.


Saraybosna’da görülecek yerler arasında oldukça popüler olan çarşı, günümüzde daha çok hediyelik eşya satın almak için turistlerin uğradığı bir yer olsa da, Osmanlı döneminde bakır kültürünün nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olmak için de ziyaret edilebilir

 

https://maps.app.goo.gl/2xez4KyJZpWqdnbf7