Scotch Whisky (İskoç Viskisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İskoçya’daki bir damıtımevinde, maltlanmış arpa ve su kullanılarak üretilen, maya eklenerek fermente edilen, 700 lt den büyük olmayan meşe fıçılarda en az 3 yıl olgunlaştırılmış alkol düzeyi en az 40% olan tüm viskiler “İskoç Viskisi”dir. İskoç viskisi viskiler arasındaki en karışık ve en fazla çeşite sahip olan viski çeşitidir. Bu viskileri içerken tam bir aroma karnavalı olur. Çünkü alttan alta güzel aromaları hissedebilirsiniz. Fakat bu viskilerde aromaları seçmek bir hayli zordur. Bunun en büyük sebeplerinden biri de yoğun is aromasıdır. Farklı farklı aromalara sahip İskoç viskileri bulmak elbetteki mümkün. Aynı zamanda kendi içerisinde de ayrılır. Genel olarak ikiye ayrılır. Bunlardan biri Single Malt Scotch, diğeri ise Blended Malt Scotch viskidir.


Tek Malt İskoç Viskisi

Tek bir damıtımevinde, sadece su ve arpa maltı kullanılarak elde edilmiş İskoç viskisidir. Bu viskilerin en büyük özelliklerinden birisi tek bir arpa çeşiti kullanılması dolayısıyla herhangi bir aroma kargaşası yaşanmamasıdır. Genellikle en pahalı viski türleri de bu viskilerdir. Tatları yumuşak, aromaları yalındır. Daha kolay ayırt edilir ve is aromasına rağmen oldukça ferah bir içime sahiptir. Bu viski türlerinden en az bir tanesini herhangi bir yerde bile rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü insanların lüks olarak nitelendirdiği güzel viskileri barındırır.
Örnekler: Glenfiddich, Lagavulin, Caol Ila, Macallan, vs

Single Grain Scotch

tek bir damıtma yerinde arpa ve mısır ya da buğday ve arpadan yapılmaktadır. Bu çeşit Scotch viski üreticisi oldukça azdır ve Single Grain bulunması zor bir Scotch türüdür.

 

Harman (Malt) İskoç Viskisi

2 ya da daha çok damıtımevinde üretilmiş en az 2 malt viskinin belli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen İskoç viskisidir.
Örnekler: J&B, Chivas Regal, Ballentine’s, White Horse, vs

Oku:   Blended Scotch Viskisi / İskoç Viski Çeşitleri 2019

Blended Scotch viskisi


40-50 çeşit yerde damıtılmış farklı tahılların karışımından yapılan Scotch’dur. Bazı markalar sadece birkaç ürünü
karıştırırken, diğer bazı bilinen markalar yaklaşık 40 çeşit Scotch’u karıştırıp Blended Scotch üretmektedirler.

 

 

İskoç viskileri üretildikleri bölgelere göre İslay, Highland, Lowland, Spyside isimlerini alırlar

Üretim Aşamaları;
2016-05-27_15-10-30


One Reply to “Scotch Whisky (İskoç Viskisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir