Scotch ViskiUncategorizedViski

Single Malt Viskiler

Single Malt Viski
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tek bir damıtımevinde,  sadece su ve arpa maltı kullanılarak, genellikle tek bir arpa çeşitinden  elde edilmiş İskoç viskisidir. Single malt viskilere buz atmak bir nevi viskinin içerisinde katliam yaratmaktır. Tüm güzel tadını bozar buz. Şişe yeni açılmış ise hiç bir şey katmadan servis edilmelidir. Fakat bir süre sonra şişedeki viskinin aromaları içerisinde hapis kalacağından servis ederken bir kaç damla su katarak tüm tatlarını ve aromalarını açığa çıkartmak gereklidir.

Single malt viskiler, İskoç viskilerin tabiri caizse “En Havalıları”‘dır. Çünkü Single malt viskiler, çok pahalıdırlar, kokteyllerde kullanılamayacak kadar asildirler ve tek bir soydan gelmektedirler. Adeta kraliyet parçası gibidir single malt viskiler. Fakat single malt viskilerin bir olayı daha vardır ki, o da detaylarıdır. Her single malt viski birbirinden tamamen bağımsızdır. Çünkü içeriğinde tek bir viski ürünü bulunmaktadır. Blended viskiler gibi, birden çok viskiden bir araya gelmemişlerdir. Arpa çeşidi ise bu viskilerin en önemli noktasıdır. Çünkü aromasının büyük bir kısmını bu arpadan alır.

Neden Single Malt Viski İçmeli?

Single malt viskiler, sadece havalı durdukları için tüketilmezler. Gerçek viski tüketicileri tarafından en çok tercih edilen bu viski çeşidi, içerisinde sadeliği, aromaların en yalın halini ve yoğunluğun en ihtişamlı halini içinde barındırır. Süslü kelimeleri bırakacak olursak, Single malt viskiler, viski tadını, en iyi yansıtan viski çeşididirler. Bu viski çeşidi, Blended malt viskide olduğu gibi, farklı arpa maltlarından üretilmez ve diğer viski çeşitleriyle harmanlanarak şişelenmez. Farklı viskiler ile harmanlanmadığı için de çok yalın ve kaliteli bir tadımı vardır.

Single Malt Viskiyi Nasıl İçmeliyiz?

Single malt viskiler, herhangi bir içecek ile karıştırılmadan, içerisine bir parça dahi buz atılmadan ve tek  başına içilmelidir. Ne yazık ki barlarda, bu viskileri kolayla, enerji içeceğiyle ya da ağzına kadar buz dolu bir kadehte tüketenleri de gördü bu gözler. Bu Single malt viskiye yapılmış alenen bir katliamdır. Single malt viski eğer yeni açılmışsa hiçbir şey yapmadan, (tercihe göre) soğutulmuş bardağa 5cl kadar doldurularak içilmelidir. Fakat açıldıktan sonra biraz zaman geçmişse ve aroması yavaş yavaş kaybolmaya başlamışsa, içilmeden önce kadehe 1-2 damla kadar su damlatılarak, içerisindeki aromaların açığa çıkması sağlanır. Bunun haricinde hiçbir şekilde bu viskiler buz ile içilmemelidir. Eğer yaz aylarındaysanız ve soğuk içmek istiyorsanız. Bardağa önceden birkaç parça buz atıp, buzu karıştırdıktan sonra döküp, viskinizi, soğutulmuş bardağa doldurarak da soğuk olarak içebilirsiniz.

Unutmayın! Viski içmek, alkol almanın bir yolu değildir sadece. Viski, bir kültürdür. Viskiyi içerken, içindeki aromaları hissetmeye çalışmak, kokusunu, tadını hissetmek, bir kültürdür. Lütfen içerken bu kültürü yok etmeyin.

Glenkinchie (lowlands)

Glenkinchie Viski
Glenkinchie Viski

Vanilya, cilalı ahşap ve odumsu az miktarda isli bir kokuya sahip. Baskın bir şişeye sahip harika bir Single Malt İlk olarak 1825 yılında Edinburgh çevresindeki bir çiftlikte üretildi. Şu anki ismine 1837 senesinde kavuştu. Bu şöhretine 1980 yılında neredeyse 1 gecede sahip oldu. Viski. Alkol oranı %43 dür.

Lagavulin

Lagavulin Viski

Türkçesi ” değirmenin kenarındaki kuyu ” anlamına gelen, çok sert bir kokuya sahip olan içilirken mideye inişine kadarki an bile hissedilen yudumladıktan sonra ağızda muhteşem bir is kokusu bırakan viski. insana kül yemiş hissini veren bir tat bırakmasının yanı sıra harika ama bir  o kadar da sert bir tada sahiptir.

Glenmorangie

Glenmorange Viski
Glenmorange Viski

Glenmorangie İskoçya’nın en büyük imbiklerinin sahipliğini yapmaktadır(ortalama yetişkin bir zürafa boyu kadar : 5mt.). Glenmorangie damıtımevi 1887 yılında imbikleri ısıtmak için kömür yerine buhar kullanan ilk damıtımevidir.  Birleşik krallıkta Glenfiddich ten sonra en çok satılan 2. viskidir.

Talisker

Talisker Viski
Talisker Viski

İskoçya’nın Sky adasında üretilen, %45.8 alkol oranı ile şişeye kavuşan harika bir single malt. Aşırı güçlü bir tadı olan Talisker yudumlandığı andan mide ye gidene kadarki her hareketini hissedebileceğiniz bir yanma hissiyle sizlere kendini sunuyor.  İs kokusu ve meşe kokusu çok keskin bir şekilde içinde barınmaktadır.

Glenfiddich

Glenfiddich Viski
Glenfiddich Viski

Malt viski denince akla ilk gelen viskilerden. Şişe tasarımıyla, aromasıyla ve asil duruşuyla hep vitrinlerin, display lerin en başında yer alan viskidir. Tam bir klastır. Mutlaka denenmelidir.

Macallan

Macallan Viski
Macallan Viski

İçerisinde sherry bekletilmiş Meşe fıçılarda yıllandırılmış bir tek malt viskisidir. İskoçyanın en prestijli viskilerinden birisidir. Kaliteli bir tutumu vardır. Mutlak su damlatılarak sunulmalıdır. Böylece tüm tatları açığa çıkacaktır.

Highland Park

Highland Park Viski
Highland Park Viski

İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan damıtım evlerinden birinde üretilen çok sağlam ve kendi sınıfında iyi bir yere sahip olan lakin aşırı derecede pahalı olan bir single malt viskisi. Ayrıca tadımda anlaşılacağı gibi isli tada sahip aromaları da kolaylıkla farkedilebilecek türden.

Glen Turner

Glen Turner Viski
Glen Turner Viski

eskitilmiş hoş bir şişe tasarımı olan single malt scotch viskisi. güzel hoş bir aromaya sahip olmakla birlikte değişik şekillerde tasarlanarak evin ya da bir  barın baş köşesinde yerini alabilecek türden.

the Glenlivet

the Glenlivet Viski
the Glenlivet Viski

Hayatı boyunca hiç malt viski içmemiş birine malt viski nedir? sorusuna cevap olarak sunulabilecek en güzel viskidir. ağızda uzun süre yerini koruyan tadı, mantarlı kapağı ile harika bir çeşit. Soda, buz vs. katarak kesinlikle hakimiyetini bozmadan sek bir şekilde içilmesi gereken viskidir.

evet bu yazımızda single malt viskilere deyinmiş olduk. Devamında Blended Malt viskilere göz atacağız.

Devamını gör


Blended Malt viskilere göz atmak için tıklayın.

Blended Scotch viskilere göz atmak için tıklayın.

Single Malt Viskiler” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir