Single Malt Viski

Single Malt Viskiler 2019

Single malt viski, İskoç viskilerin tabiri caizse “En Havalıları”‘dır. Çünkü Single malt viski, çok pahalıdırlar ve tek bir soydan gelmektedirler. Bu viski çeşidi, her zaman en iyi viski severlerin tercihi olmuştur. Özenle hazırlanışı, ince işçiliği bunun en büyük sebeplerinden bir tanesidir.

Tek bir damıtımevinde,  sadece su ve arpa maltı kullanılarak, genellikle tek bir arpa çeşitinden  elde edilmiş İskoç viskisidir. Single malt viskilere buz atmak bir nevi viskinin içerisinde katliam yaratmaktır. Tüm güzel tadını bozar buz. Şişe yeni açılmış ise hiç bir şey katmadan servis edilmelidir. Fakat bir süre sonra şişedeki viskinin aromaları içerisinde hapis kalacağından servis ederken bir kaç damla su katarak tüm tatlarını ve aromalarını açığa çıkartmak gereklidir.

Bu viskiler, sadece havalı durdukları için tüketilmezler. Gerçek viski tüketicileri tarafından en çok tercih edilen bu viski çeşidi, içerisinde sadeliği, aromaların en yalın halini ve yoğunluğun en ihtişamlı halini içinde barındırır. Süslü kelimeleri bırakacak olursak, viski tadını, en iyi yansıtan viski çeşitidir. Bu viski çeşidi, Blended malt viskide olduğu gibi, farklı arpa maltlarından üretilmez ve diğer viski çeşitleriyle harmanlanarak şişelenmez. Farklı viskiler ile harmanlanmadığı için de çok yalın ve kaliteli bir tadımı vardır.

Single Malt Viskiyi Nasıl İçmeliyiz? Single Malt Viskiler

Single malt viskiler, herhangi bir içecek ile karıştırılmadan, içerisine bir parça dahi buz atılmadan ve tek  başına içilmelidir. Ne yazık ki barlarda, bu viskileri kolayla, enerji içeceğiyle ya da ağzına kadar buz dolu bir kadehte tüketenleri de gördü bu gözler. Bu viskiye yapılmış alenen bir katliamdır. Bu viskiler, eğer yeni açılmışsa hiçbir şey yapmadan, (tercihe göre) soğutulmuş bardağa 5cl kadar doldurularak içilmelidir. Fakat açıldıktan sonra biraz zaman geçmişse ve aroması yavaş yavaş kaybolmaya başlamışsa, içilmeden önce kadehe 1-2 damla kadar su damlatılarak, içerisindeki aromaların açığa çıkması sağlanır. Bunun haricinde hiçbir şekilde bu viskiler buz ile içilmemelidir. Eğer yaz aylarındaysanız ve soğuk içmek istiyorsanız. Bardağa önceden birkaç parça buz atıp, buzu karıştırdıktan sonra döküp, viskinizi, soğutulmuş bardağa doldurarak da soğuk olarak içebilirsiniz.

Oku:   Youtube’da 1 Ayda 10,000 Abone Kazanmak İçin

Unutmayın! Viski içmek, alkol almanın bir yolu değildir sadece. Viski, bir kültürdür. Viskiyi içerken, içindeki aromaları hissetmeye çalışmak, kokusunu, tadını hissetmek, bir kültürdür. Lütfen içerken bu kültürü yok etmeyin.

Glenkinchie (lowlands)

Glenkinchie Single Malt Viski
Glenkinchie Single Malt Viski

Vanilya, cilalı ahşap ve odumsu az miktarda isli bir kokuya sahip. Baskın bir şişeye sahip harika bir Single Malt İlk olarak 1825 yılında Edinburgh çevresindeki bir çiftlikte üretildi. Şu anki ismine 1837 senesinde kavuştu. Bu şöhretine 1980 yılında neredeyse 1 gecede sahip oldu. Viski. Alkol oranı %43 dür.

Lagavulin Single Malt Viski

Lagavulin Viski
Lagavulin Single Malt Viski

Türkçesi ” değirmenin kenarındaki kuyu ” anlamına gelen, çok sert bir kokuya sahip olan içilirken mideye inişine kadarki an bile hissedilen yudumladıktan sonra ağızda muhteşem bir is kokusu bırakan viski. insana kül yemiş hissini veren bir tat bırakmasının yanı sıra bir  o kadar da sert bir tada sahiptir.

Glenmorangie Single Malt Viski

Glenmorange Viski
Glenmorange Single Malt Viski

Glenmorangie İskoçya’nın en büyük imbiklerinin sahipliğini yapmaktadır(ortalama yetişkin bir zürafa boyu kadar : 5mt.). Glenmorangie damıtımevi 1887 yılında imbikleri ısıtmak için kömür yerine buhar kullanan ilk damıtımevidir.  Birleşik krallıkta Glenfiddich ten sonra en çok satılan 2. viskidir.

Talisker Single Malt Viski

Talisker Viski
Talisker Single Malt Viski

İskoçya’nın Sky adasında üretilen, %45.8 alkol oranı ile şişeye kavuşan harika bir single malt. Aşırı güçlü bir tadı olan Talisker yudumlandığı andan mide ye gidene kadarki her hareketini hissedebileceğiniz bir yanma hissiyle sizlere kendini sunuyor.  İs kokusu ve meşe kokusu çok keskin bir şekilde içinde barınmaktadır.

Macallan Viski

Macallan Viski
Macallan Single Malt Viski

İçerisinde sherry bekletilmiş Meşe fıçılarda yıllandırılmış bir tek malt viskisidir. İskoçyanın en prestijli viskilerinden birisidir. Kaliteli bir tutumu vardır. Mutlak su damlatılarak sunulmalıdır. Böylece tüm tatları açığa çıkacaktır.

Highland Park Viski

Highland Park Viski
Highland Park Single Malt Viski

İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan damıtım evlerinden birinde üretilen çok sağlam ve kendi sınıfında iyi bir yere sahip olan lakin aşırı derecede pahalı olan bir single malt. Ayrıca tadımda anlaşılacağı gibi isli tada sahip aromaları da kolaylıkla farkedilebilecek türden.

Glen Turner Viski

Glen Turner Viski
Glen Turner

eskitilmiş hoş bir şişe tasarımı olan single malt scotch viskisi. güzel hoş bir aromaya sahip olmakla birlikte değişik şekillerde tasarlanarak evin ya da bir  barın baş köşesinde yerini alabilecek türden.

the Glenlivet Viski

the Glenlivet Viski
the Glenlivet Single Malt Viski

Hayatı boyunca hiç viski içmemiş birine malt viski nedir? sorusuna cevap olarak sunulabilecek en güzel viskidir. ağızda uzun süre yerini koruyan tadı, mantarlı kapağı ile harika bir çeşit. Soda, buz vs. katarak kesinlikle hakimiyetini bozmadan sek bir şekilde içilmesi gereken viskidir.

evet bu yazımızda single malt viskilere deyinmiş olduk. Viski çeşitlerinin en önemlisidir bu viski türü. İlerleyen makalelerde ise daha farklı viski türlerini ele alacağız. Devamında Blended Malt viskilere göz atacağız.

Devamını gör

Blended Malt viskilere göz atmak için tıklayın.


Blended Scotch viskilere göz atmak için tıklayın.

Single malt – ekşi sözlü


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

3 Replies to “Single Malt Viskiler 2019”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir