Şişe Çevirme

Şişe çevirme ile ilgili bilgiler. 2019

Bir bara gittiğinizde severek izlediğiniz şişe çevirme ile yapılan bar showları, oldukça ilgi çekici duruyor. Çoğu insan, bunun nasıl yapıldığı ile ilgili merak duyuyor ve şişe çevirebilen insanlara karşı hayranlık duyuyor.

Şişe çevirmek, sanıldığı kadar zor bir hareket değildir aslında. Sadece bazı detaylara ve fizik kurallarına dayanan teknikleri öğrendikten sonra, dans eder gibi, teknikleri birbiri ardına getirmek kalıyor geriye. 

Barmenlerin, barda yaptığı birbirinden etkileyici hareketler, şişe çevirmek ile de kalmıyor. İçki doldururken şişeyi tutuşları, shaker gibi bar malzemeleri ile yaptıkları hareketler de oldukça ilgi çekici duruyor. Aslında her şey, temelde deneyime dayanıyor. Bir çok kez hata yaptıktan sonra, hatalardan muhteşem şeyler ortaya çıkıyor.


Şişe çevirme aslında mantık ve matematiğin bir arada kullanıldığı el becerisi ile kolaylaşan bir iştir.

Şişe çevirme
Şişe çevirme

Bir şişenin kaç turu ne kadar saniye de yaptığı, şişenin ağırlığına göre hızın ne kadar artıp azalacağı gibi şeyler mantık ve matematik sayesindedir. Bir şekilde şişe çevirme ya da ellerinizde dans ettirmek gibi bir hayaliniz varsa çalışmalarınıza önce şişenin çevrilme hızını sayarak başlamalısınız. Bu oldukça dikkat gerektiren ve her şişeye göre değişken olan bir şeydir.Genelde Show barmenlerinin kullanmasının yanı sıra hemen her barmen bir iki şişe çevirme tekniği bilir.

Buna basit el hareketleri de geçerlidir.  Tabi şişe çevirmeyi bilmeyen barmen değildir demek çok yanlış olacaktır. Bunun nedeni barmenlik genel olarak bilgiden, sorumluluktan ve tecrübeden oluşan bir kavramdır. Şişe çevirme olayı işin gösteri kısmıdır. Asıl barmenin ilgilendiği ve ilgilenmesi gereken nokta doldurduğu ve önünde bulunan içkiler hakkında bilgi sahibi olmak ve doğru bir şekilde servis yapmaktır.

Oku:   60 Saniyede Lezzetli Marul salatası Tarifi

En Önemli Nokta, Tecrübedir.

Şişe çevirmek, akrobatik hareketler gibi konularda önemli olan şeyin yetenek olduğunu defalarca kez duymuşsunuzdur. Fakat önemli olan, tam olarak yetenek değildir. Yeteneğin yanı sıra deneyim de oldukça önemlidir. İyi bir deneyim, çoğu zaman güçlü bir yeteneği devirebilir. 

Eğer siz de şişe çevirmek konusunda çeşitli yöntemler öğrenmek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız, şişe çevirme çalışmaları için üretilen kırılmaz şişeler ile işe başlayabilirsiniz. Uygun bir yere geçin ve saatle boyunca şişeleri atıp tutun. Her geçen günün sonunda, çok daha başarılı olduğunuzu fark edeceksiniz.


“Hangi içki içmeli? Nerede ve Ne Zaman” okumak için tıklayın.

Ekşi Sözlük, “bartender” isimli yorumları okumak için tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir