Akneyi Diyetle Tedavi Etmek Mümkün Mü?

Cildinizi güzelleştireceği ümidiyle fast-food gibi zararlı yiyecekleri yemeyi keserek sağlıklı beslenmeyi denediniz mi? Diyet ve akne sorunları konusunda yapmanız gerekenler arasında çok sayıda efsaneler var. Fakat gerçekten düşünüldüğü gibi diyet ve sağlıklı beslenme akne üzerinde etkili mi? Bir uzmandan dinleyin.

Etrafımızdaki çok sayıda kişiden akne ve sivilcelerin ana nedeninin yediğimiz yiyecekler olduğunu duyuyoruz. Aknelerden kurtulmak için ise bu yiyecekleri hayatımızdan çıkartmayı deneyebiliyoruz. Evet, bu konuda yalnız değilsiniz. Özellikle sosyal medyada yayılan “şu yiyecekler akne yapıyor” iddialarıyla birlikte artık işler sarpa sarmaya başladı. Gerçekten bu iddialar doğru mu? Bazı yiyecekler akneye sebep olabiliyor mu?

Danışman dermatolog ve The Skincare Bible yazarı Dr. Anjali Mahto, bu konuda şunları söyleyerek başlıyor. “Aknenin oluşumunun yediğimiz yiyeceklere bağlanması, kliniğimde sıkca karşılaştığım bir konu. Çok sayıda insan, aknelerden kurtulmak için ağır diyetler uygulayarak sağlıklı beslenmeye çalışır. Çoğu zaman hastalar, bu tür fikirleri aile ve yakın arkadaşlarından alıyorlar. Bazen de sosyal medyada dolaşan ve internetteki doğruluğu bulunmayan içeriklerden ediniyorlar” diyerek devam ediyor.

Ciddi bir akne sorunuyla karşılaşıldığında bir uzman doktora gitmek yerine arkadaşlardan duyulan diyetlere uymak, Dr. Mahto’nun sıkça karşılaştığı bir durum. “İnsanlar uzman hekimlerden tavsiye almak yerine internette ve sosyal medyada gördükleri yanlış tavsiyelere kulak asıyor. Yanlış bilgi, doğru bilgiden daha hızlı yayılır. Birçok insan cildini güzelleştirmek ve aknelerden kurtulmak için ünlü blog yazarlarından, instagram influencerlarından aldıkları tavsiyeleri uygulayarak aslında cildi için ciddi bir kötülük yapmakta.”

Dermatolog Danışmanı, Dr Anjali Mahto.
Dermatolog Danışmanı, Dr Anjali Mahto.

Akne, ciltteki lekeleri adlandırmak için kullanılan tıbbi bir terim olduğunu açıklayan Dr. Mahto, “Siyah noktalar, cilt üzerindeki kirlilik ve yağlardan oluşabilirler. Genellikle siyah renkte(blackheads) ya da ufak beyaz(whiteheads) noktalar halinde olabilirler. Genellikle alın ve çene bölgelerinde sıklıkla görünürler.”

“Kabarcıklar genellikle yarım cm’den daha küçüktür. Kabarcıkların ortasında sarı ya da beyaz renkte bir şişkinlik varsa bu genellikle sivilcedir.”

“Nodül ve kistler, aknenin daha şiddetli halleridir. Ağrılı ve daha derinlerdir ve genellikle 1 cm’den daha büyüklerdir. Sivilceler gibi birkaç gün yerine haftalarca cilt üstünde varlığını sürdürebilir. Kistik akne dokunduğunuzda yumuşak ve sıvı gibi hissedilirken nodüler akne cildin altında daha sert hissedilir.  

“Komedonlar, diğer akne tiplerinin ortaya çıkabileceği birer giriş seviyesidir. Sivilceler zaman içinde ilerleyip büyüdükçe komedon, papüller ve nodüller gibi bir akne türüne dönüşebilirler.”

Yağlı Yiyecekler Akneye Sebep Olur Mu?

“Özellikle sosyal medya ve internette yağlı yiyeceklerin akne oluşumuna neden olduğu yönünde bir efsane var. Bilimsel çalışmalara göre, yüksek glisemik indeksli yiyecekler ve fazla sayıda rafine şeker içeren gıdalar akneye sebep olabiliyorken bir diğer konu olan yağlı yiyeceklerin akneye neden olduğu konusu gerçeği yansıtmamaktadır.”


Süt Ürünleri Akneye Sebep Olur Mu?

Akne Tedavisinde Ne Yenir

Daha az sayıda bir insan da süt ürünlerinin akne oluşumuna neden olduğunu düşünüyor. Nedeni bilinmemekle birlikte bilimsel çalışmalar gösteriyor ki az yağlı sütler, tam yağlı sütlere oranla daha zararlı. Peynir altı suyu ile üretilen(WHEY) protein kullanan kişilerin, bu protein takviyesini kestikten sonra aknelerinin iyileştiğini gözlemledim.

Küçük bir kitlede süt ürünleri, akne oluşumuna neden olabilmektedir. Fakat süt ürünleri çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Örneğin yoğurt ya da peynir, süt ile aynı etkileri göstermeyebiliyor. Bu konuda belirsizliğini koruyan çok sayıda durum var.

Oku:   Barmen ne demek Barmen Ne İş Yapar?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Sivilce Ya Da Akneye Neden Olan Yiyecekler Neler?

Aknelerin genellikle hormon ve genetikten kaynaklandığını biliyoruz. Bunlar elbette kontrol edemediğimiz nedenler. Birine aknelerinin sebebinin “yediği zararlı besinler” olduğunu söylemek, o kişiyi suçlamaya neden olur ve yemek seçimlerinde çevresine karşı utanç duymasına sebebiyet verir. Genellikle yiyeceklerin akneler ile hiçbir ilgisi yoktur.

Diğer bir yandan insanların bu düşünceyle yiyeceklerini kısıtlaması ve düzensiz beslenmeye alışması, cilt hastalıklarına sebebiyet verir. Çok sayıda hastamın doğum günlerinde pasta yemeyi reddettiğini, arkadaşlarıyla birlikte yemek yemeyi reddettiğini ve buna benzer, akneye neden olacağını düşünerek ciddi bir psikolojik kaygılara sebebiyet olduğunu duyuyorum.

“İşin özeti, akne söz konusu olduğunda “yararlı” ya da “zararlı” yiyecek diye bir şey yoktur. Buradaki kilit nokta aşırıya kaçmamaktır.”

“Hastalarımdan çok sayıda tedavi denemelerinde başarısız oldukları öyküleri dinledim. Genellikle bunun nedeni, tedaviyi, kendi duyumlarıyla yapmaya çalışmaları ve uzman bir hekimle görüşmemeleri.”

“Aynı zamanda akne, zararlı ya da belirli yiyeceklerin sebep olduğu bir rahatsızlık değil, hormonlarımız ve genetiğimizden kaynaklanan bir hastalıktır. Akneden kurtulmak için kendinize yemek kısıtlamaları getirmek, lezzetli yiyecekleri reddetmek büyük bir hatadır. Süt ürünlerini tamamen kesen, yemekler konusunda kendisine acımasız davranan çok sayıda kadın hastam var. Eğer iş bu kadar kolay olsaydı, hayatlarında hiç süt ürünü tüketmeyen vegan hastalarım olmazdı.”

Akne Tedavilerinde Yardımcı Olduğu Söylenen Gıda Takviyeleri

Probiyotikler

Probiyotikler, omega-3 asitleri, çinko, A ve E vitaminleri ve antioksidanların akne ve sivilce tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor. Bu, ne kadar doğru?

“Bu konularda çalışmalar oldukça sınırlı. Bu nedenle yukarıda söylenen takviyelerin akne tedavisi için faydalı olup olmadığını söylememiz çok zor. Bu tür takviyelerin dozlarını ayarlamak zor olabilir. Örneğin çinko sülfatın gastrointestinal etkilere neden olabileceği gibi.”

Oku:   İçilebilecek En güzel 5 Kokteyl

“Benim tavsiyem, bu konuda çalışmalar sınırlı olduğu için gereksiz yere paranızı harcamak ve bunların yan etkilerinden etkilenmemek için bu tür takviyeleri hekiminizin onayı olmadan tüketmemeniz yönünde. Özellikle hamileyseniz, hamile olmayı planlıyorsanız, bu konuda kesinlikle doktorunuz ile görüşmelisiniz, dış tavsiyeler ile takviye almamalısınız.”

Akne Konusunda Korkularınız Varsa

Akneler Hakkında Endişelenmeyin

“Akne sorunu yaşayan hiç kimse bu konuda kendini kötü hissetmemeli. Akne, cildinizdeki kozmetik bir sorun değil, tibbi bir rahatsızlıktır. Bunu gizlemek için güzellik ürünlerine bir servet harcamayın.”

“Akne sorunu yaşıyorsanız yapacağınız en doğru şey, bir dermatologdan profesyonel bir yardım almaktır. Aknenin stres, anksiyete, depresyon, özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara yol açabildiği biliniyor. Bu nedenle bir süre sonra iyileşeceğiniz bir rahatsızlığınızı bu kadar kafanıza takmak yerine, uzman biriyle görüşmeniz gerekir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir