limonlu Smoothie

Smoothie nedir nasıl yapılır? Sağlıklı besinler

Smoothie taze meyvelerden ve ya meyve sularından yapılmış bir içecektir. Tatlı ve dondurulmuş bir karışım olarak tüketilebilmektedir. Milk Shake ve Ice Slush’a benzeyen bir duruşu vardır.  Özellikle sporcular bu içeceğe protein tozu da ekleyerek hem sağlıklı hemde lezzetli bir besin kaynağı yarattıklarına binlerce kez şahit oldum.


Faydaları ve Zararları

Smoothie’nin faydaları saymakla bitmiyor. Öncelikle besin değeri gerçekten çok ama çok yüksek bir içecek olduğu için sporcuların vazgeçilmez içeceği olduğu kesin. Daha sonra zayıflattığına dair düşünceler bir hayli fazla bu da zayıflamak isteyenlerin içebileceği gerçekten hoş bir içecek konumunda bulunuyor. Zararlarına bakınacak olursak her şey gibi bu içeceğinde fazlası zarar. Onun dışında şeker hastalarının da bu içeceği dikkatli kullanması –hatta gerekirse kullanmaması- önemli.

Hazırlanışı Gayet Basit

Aslında bakarsanız bu kısmına ilk şahit olduğumda bende bayağı şaşırdım. Yapımı en az milkshake kadar basit. Bu kadar sağlıklı ve lezzetli bir şeyin  ülkemizde bu kadar ünlenmemiş olması beni gerçekten üzdü. Ben bir barda çalışıyorum. Ve bir garsonun bile bana Smoothie siparişi verdiği olmadı neredeyse. Tek tük misafirler – bunlar ağızlarının tadını ve kültürü kavramış insanlar – Smoothie ve bunun gibi kültürel anlamda bizde yayılmamış siparişler vermekte.

 

Karıştır ve Servis et

Smoothie yi yapmamız için gereken şeyler biraz meyve – ya da meyve suyu – birkaç parça buz ve blender. Meyveleri, buzu bir kabın içerisine koyup blender ile iyice pürüzsüzleştiriyoruz. Daha sonrasında buz gibiyken servis ediyoruz. Çeşitli Smoothie tariflerini aşağıda tek tek anlattım.

 


Limonlu Smoothie

smoothie lemon ile ilgili görsel sonucu


Evet ben bu tadı gerçekten beğendim ve size ilk önce bu lezzeti anlatmak istedim. Öncelikle malzemeleri sayalım.

  •  2 çay bardağı soğuk süt
  • 1 çorba kaşığı süzme yoğurt
  • 3 top limonlu dondurma
  • 1 adet limon suyu ve kabuğunun rendesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri
  • 2 küp buz
  • üzerine garnitür için limon rendesi ve –varsa – limonlu dondurma.
Oku:   Neden daha fazla su tüketmeliyiz?

 

Yapımı gerçekten basit. Öncelikle bir kaba tüm malzemeleri koyuyoruz. Daha sonra –yaklaşık 10 dakika – blender ile iyice pürüzsüz hale gelene kadar karıştırıyoruz. Sonrasında hazırlamış olduğumuz karışımı soğutulmuş bardağımıza döküyoruz. Üzerine ise limon rendemizi –dilersek nane- ve limonlu dondurmamızı ekleyip soğuk bir şekilde servisini yapıyoruz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir