Southern Comfort likörü hakkında duymadığınız ilginç şeyler

 


Southern Comfort aslında 140 yıldır saklanan bir reçete.

southern comfort kokteyl

Neredeyse 140 yıldır korunan Southern Comfort’un diğerlerinden ayrılan lezzeti, hafifliği bir bakıma sır sayılabilecek seviyeye gelmiştir.  Southern comfort’un mucidi Heron New Orleans’da düzenlenen çekişmeli bir viski yarışmasına girmiştir. O bu yarışmaya müşterileri için bizzat kendi tarafından hazırlanmış bir karışım ile girdi. Ayrıca gizli tarifini yalnızca bir kişiye açıklamıştı. O da Grant M. Peoples, asistanıydı. 1920’de Heron’un ölümünden sonra (birkaç yıl içinde içki yasağı başladı. Tesadüf mü?) Peoples Southern Comfort’un gizli tarifinin koruyucusu oldu ve bu görevi devraldı. En iyi tadımcılar Southern Comfort’un tadının kayısı gibi olduğunu açıkladılar. Fakat bu formül muhtemelen;   “portakal, kiraz, vanilya, tarçın ve bir çok farklı baharattan” oluşmakta.

 

Southern Comfort ile ilgili daha detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

1889 yılında 1 şişe likörün maliyeti sadece 2.50$’dı.

Heron sonunda New Orleans’dan Memphis’e taşındı ve likörünün adını  müşteri ilgisini çekebilen “Southern Comfort” adı ile değiştirerek gizli tarifini şişelemeye başladı. 1889 yılında da şişelediği likörlerini yaklaşık 2.50$ fiyatıyla satmaya başladı (2.50$ bugünün kuruyla yaklaşık 60$ değerindeydi.), Gerçekten de Single-Malt’a yakışır bir değerdeydi.

 


Southern comfort’un resmi sloganı “None Genuine but mine.” Yani “ “Dahice değil, fakat bana ait” idi.

southern comfort etiketi

Southern Comfort’un bu şişeleri  likör kombinasyonunundan sonra çıktı ve şişenin ön etiketinin altında kalın font ile yazıldı. 1898 yılında Heron resmi olarak “None Genuine But Mine” etiketini tescillendirdi ve hâlâ aynı etiket kullanılmaya devam etmektedir.

Oku:   Royal Salute Viskisi

 

Bu likör 1904 yılında St. Louis Dünya Fuarında 1 altın madalya kazandı.

St. Louis Fuarı

Southern Comfort 1900 yılından sonra yavaş yavaş dünyaya yayıldı. Heron Paris Dünya Sergisinde altın madalyayı ( En iyi tat ve mükemmel kalite ödülü ile) kazandığı yerde kendi viskisini içti.1904 yılında St. Louis Dünya fuarında birkaç ödül daha kazandı ve büyük zaferini tazeledi. Ayrıca Heron Southern comfort ile yapacağı ilk kokteylini de bu fuarda gerçekleştirdi. Doğal olarak bu kokteyl’e St. Louis Kokteyli deniliyor. Yeni kokteyli için harika şeyler bekliyordu. Fakat o her zaman için savunduğu bir parola ile ortaya çıktı: “1 müşteri için limit 2 bardaktır.(Hiçbir beyefendi daha fazlasını istememeliydi)”. Yaratıcı ve saygılı. Ayrıca St. Louis fuarında altın madalya alan bir diğer isim ise Jasper “Jack” Daniel idi.

 

Etiketi, Loisiana’daki Woodland Plantation’ın bir resmini tasvir etmektedir.

woodland evi

1934’de başlayan Southern Comfort’un etiketi  Louisiana’daki Woodland tarlasının bir çizimidir. Bu evin kendi kokteyli de vardır.


WOODLAND PUNCH

  • 1 part Southern Comfort
  • 2 parts şekersiz ananas suyu
  • Yarım part soda
  • Vişne suyu
  • Lime suyu(isteğe bağlı)
  • Karıştırın ve uzun on the rocks bardağında servis edin.

 

Amerikan Uçak pilotları 2. Dünya Savaşında uçaklarına “Southern Comfort” ismini vermişti.

southern comfort uçak

Savaş pilotları uçaklarına karadul ve Skyraider’e benzeyen bir isim verdiklerini biliyorlardı. 2. Dünya savaşı sırasında vatan hasreti çeken pilotlar uçaklarına “Southern Comfort” ismini vermişti. Askerler böylece Avrupalı müttefileri ile  Southern comfort’a duydukları aşkı paylaşıyorlardı ve bu savaştan sonra Southern Comfort dünyaya ilk İngiltereden yayılmaya başladı.


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir