Tennessee Viski

Tennessee Viski / Whiskey Hakkında bilinmesi gerekenler 2019

Tennessee viski, Amerika’da üretilen bir viski türüdür. Aslında Tennessee viskileri de Bourbon viskiler olarak tanınırlar. Fakat bu iki viski çeşidi birbirinden farklıdır. Aradaki tek fark bu viskilerin damıtıldıktan sonra fıçılara konulmadan kömürden süzülmesidirDünyaca ünlü Tennessee viskileri arasında Jack Daniel’s yer alır. Tennessee viskilerini anlamak artık onunla bütünleşmiş olan Jack Daniel’si anlamaktan geçer: Çünkü üretimi, tadı, kokusu… Jack Daniel’s viski tam anlamıyla Tennessee sınıfına giriyor.

Başlangıcında Tennessee ve bourbon viski aynı şekilde üretilir. Her ikisi de en az %51 mısırdan damıtılır ve yaşlandırılmak üzere meşe fıçılara alınır. Tennessee viskiyi bourbondan ayıran en büyük özellik olan kömürden süzme işlemi, üretim esnasında tennessee viskiye farklılık katıyor. 

Lincoln County işlemi olarak bilinen bu kömürden süzme işlemi, viskiler henüz yaşlandırılmaya alınmadan önce gerçekleştirilir ve viskiye pürüzsüz bir hava katar. 

Tennessee viskisindeki is kokusu

Tennessee viskileri Bourbon viskilerden ayıran en büyük ayrıntı; Tennessee viskilerin kömürden geçirilmesidir. Böylelikle Bourbon viskilerde hiç tanık olmadığınız kadar yoğun bir is aroması sizi karşılıyor olacak. Ayrıca bazı viski tadımcılarına göre Tennessee viskileri bourbon viskilere nazaran çok daha aromatiktir. Bunu söylemelerindeki en büyük neden ise is aromasıyla birlikte insanların aklına en çok aromalarını hissetmek geliyor. Ve böylece viskilerini yudumlarken hiç olmadığı kadar aroma arayışı içerisinde oluyorlar.

Jack Daniel’s Resmi Web Sitesi İçin Tıklayınız.


Jack Daniel’s in kısaca anlatımı;

Tennessee civarında yetişen ve akça ağaç adı verilen bu ağacın yakılıp kömür haline getirildikten sonra söndürülmesiyle başlıyor macera. Bu ağaç kokusuz ve tatsız olmasından dolayı üretilen viskiyi herhangi bir şekilde etkilemiyor. Zira başka bir ağaç kullanılsa, o ağacın kokusu viskiye girecek ve belki de istenmeyen bir sonuç alınacak. En az 3 metrelik bu ağaç kömür halini aldıktan sonra, viski damla damla damıtılıyor ve bu kömürden geçme işlemi ile daha pürüzsüz bir hal alıyor. “Jack”e o rayihaları veren ve bu kadar kolay içimli hale getiren tek faktör elbette bu değil. “JackDANIELS” damıtım evi Tennessee Lynchburg kasabasında kurulmuş ve burada çıkan su nedeni ile yeri, doğumundan bu güne kadar hiç değiştirilmemiş. Cave Spring (İlkbahar Mağarası) viski yapımında en önemli etkenlerden biri olan bu suyun çıktığı kaynak. İçim kolaylığı bakımından müthiş bir yararı var. Suyun özelliği ise demir miktarının neredeyse sıfır olması. Mineral açısından çok düşük olan ve kireç taşı kayalarından süzülen bu su, “Jack DANIELS”ın doğal reçetesi adeta. Saklama açısından bir farkı elbette var. Beyaz meşe fıçılarında 4 yıl dinlendirilen klasik “Jack DANIELS” bu uyku döneminde İskoç viskilerine nazaran biraz daha fazla buharlaşır

Oku:   Fillerin içkisi AMARULA likörü ve Marula meyvesi hakkında bilmeniz gereken her şey
OnTheRocks Bardak
OnTheRocks Bardak

Tennessee Viski Nasıl Servis Edilir?


Tennessee viskiler, genellikle çok pahalı viski çeşitlerinden değildir. Bu viskilerin tüketimi yaygın olarak, on the rocks şeklindedir. On the rocks, viski bardağının buz ile doldurulması şeklidir. Bunun yanında viskili kokteyllerde, isli bir aroma yakalamak isterseniz de kullanabilirsiniz.

Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır!
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Tennessee nedir?, Tennessee nasıl üretilir?, Tennessee viski hakkında, Tennessee viski Amerikan viski, Amerikan viski, Tennessee viski Bourbon viski


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir