AlkolAmerikan viskisiTennessee ViskiViski

Tennessee Whiskey Hakkında bilinmesi gerekenler

Okuma Süresi: 2 Dakika

Aslında Tennessee viskileri de Bourbon viskiler olarak tanınırlar. Aradaki tek fark bu viskilerin damıtıldıktan sonra fıçılara konulmadan kömürden süzülmesidir. Dünyaca ünlü Tennessee viskileri arasında Jack Daniel’s yer alır. Tennessee viskilerini anlamak artık onunla bütünleşmiş olan Jack Daniel’si anlamaktan geçer: Çünkü üretimi, tadı, kokusu… Jack Daniel’s viski tam anlamıyla Tennessee sınıfına giriyor.

Tennessee viskisindeki is kokusu

Tennessee viskileri Bourbon viskilerden ayıran en büyük ayrıntı; Tennessee viskilerin kömürden geçirilmesidir. Böylelikle Bourbon viskilerde hiç tanık olmadığınız kadar yoğun bir is aroması sizi karşılıyor olacak. Ayrıca bazı viski tadımcılarına göre Tennessee viskileri bourbon viskilere nazaran çok daha aromatiktir. Bunu söylemelerindeki en büyük neden ise is aromasıyla birlikte insanların aklına en çok aromalarını hissetmek geliyor. Ve böylece viskilerini yudumlarken hiç olmadığı kadar aroma arayışı içerisinde oluyorlar. Böylelikle en güzel aromaları, gizli köşelerinden çıkarıyor ve damağınıza şenlik veriyor.

Jack Daniel’s in kısaca anlatımı;

Tennessee civarında yetişen ve akça ağaç adı verilen bu ağacın yakılıp kömür haline getirildikten sonra söndürülmesiyle başlıyor macera. Bu ağaç kokusuz ve tatsız olmasından dolayı üretilen viskiyi herhangi bir şekilde etkilemiyor. Zira başka bir ağaç kullanılsa, o ağacın kokusu viskiye girecek ve belki de istenmeyen bir sonuç alınacak. En az 3 metrelik bu ağaç kömür halini aldıktan sonra, viski damla damla damıtılıyor ve bu kömürden geçme işlemi ile daha pürüzsüz bir hal alıyor.Jack”e o rayihaları veren ve bu kadar kolay içimli hale getiren tek faktör elbette bu değil. “JackDANIELS” damıtım evi Tennessee Lynchburg kasabasında kurulmuş ve burada çıkan su nedeni ile yeri, doğumundan bu güne kadar hiç değiştirilmemiş. Cave Spring (İlkbahar Mağarası) viski yapımında en önemli etkenlerden biri olan bu suyun çıktığı kaynak. İçim kolaylığı bakımından müthiş bir yararı var. Suyun özelliği ise demir miktarının neredeyse sıfır olması. Mineral açısından çok düşük olan ve kireç taşı kayalarından süzülen bu su, “Jack DANIELS”ın doğal reçetesi adeta. Saklama açısından bir farkı elbette var. Beyaz meşe fıçılarında 4 yıl dinlendirilen klasik “Jack DANIELS” bu uyku döneminde İskoç viskilerine nazaran biraz daha fazla buharlaşır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir