tia maria kahve likörü

Tia Maria Likörü Nedir? Nasıl kullanılır?

Tarımsal etil alkole su, kahve ekstraktı, vanilya, karamel ve sitrik asit ilavesiyle üretilir.  Tia maria efsanesi 17. yüzyılın ortalarında sömürge savaşında jamaika  adasına getirilen sömürge karmaşasından kaçan bir genç İspanyol aristokratın ardında bıraktığı hatıradır.
Bir aile o aristokrattan geriye bir hazine, siyah inci küpe, küçük bir mücevher kutusu ve el yazması ile yazılmış gizemli bir likör tarifi kurtardı.

Daha sonra tarif uygulanarak bu muhteşem içki üretildi ve satılmaya başlandı. Daha sonra 1950’li yıllarda Ligh Evans tarafından yeniden keşfedildi. Halen daha ILLA Saronno orhinal karayip tarifi ile yapılır ve 60 ülkeye satışı yapılır. Tia maria, doğal vanilya egzotik infüzyon ve jamaika romunun dokunuşu ile tamamlanmış mükemmel taze kavrulmuş kahveyi içeren likördür. Zengin bir bakır ve altın kehribar rengine sahip TIA MARIA egzotik kokteller için ideal bir karışım için cezbedici bir karamel ile harmanlanabilir. Bu sırada açıklamak gerekir ki Tia Maria’nın muhteşem rengini veren şey  içinde bulunan karameldir. Ayrıca Tia Marianın eskiden adı “Karanlık Ruh” idi.

Tia Maria

Kategori:  Likör
Çeşit: Taze kavrulmuş kahve bazlı
Baz: Jamaika Romu
Alkol oranı:  %20
Ülke:  İtalya

Tat Deneyimi


Öncelikle bu likör gerçekten ilginç. Her likörün kendine has bir tarzı, lezzeti aroması elbette vardır. Fakat bu likörün aynı zamanda kendine has bir duruşu ve midenizde iken bile hissedebileceğiniz hoş ve tatlı bir kahve aroması var. İçkiden çok bir iksir gibi lezzete sahiptir. Masal gibi bir tadı vardır. Zaten şişeside iksir şişelerine ithafen yapılmış gibi durmakta. Şişe tasarımına aşağıda bol bol deyindik zaten. Ki deyinilmeyecek gibi bir tasarımı da yok değil hani. Gerçekten bunlar tasarım işini biliyor.

Oku:   Dom Benedictine Likörü ve Hikayesi

Şişe Tasarımı

Şişe tasarımını anlatmadan önce şunu dile getirmek isterim ki, Kesinlikle bir Display de en çok dikkat çeken likör çeşitlerinden. Bunun sebebi harika renk seçimi ve gerçek bir tasarımcının elinden çıkmış katagoritize konumları.  Tia maria şişe tasarımında koyu siyah ve karanlık kırmızı renklerini tercih edip yazı fontunu egzotik ve altın sarısı olarak seçmiş. Gerçekten bu konuda başarılı olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Etiketinden kısaca bahsedecek olursak gördüğünüz üzere Tia maria yazısı ve altında hoş fakat belli olmayan bir damga yer alıyor.


One Reply to “Tia Maria Likörü Nedir? Nasıl kullanılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir