Vermut Çeşitleri

Vermut Nedir? Vermut Hakkında Her Şey! 2019

Vermut, çeşitli bitkilerin özüyle doygunlaştırılıp, aromalandırılmış tonik niteliği taşıyan beyaz şarap türüdür. Vermut, kokteyllerde de çok sık kullanılır. Barlarda en çok kullanılan vermut markası, “Martini” etiketiyle satışı yapılan, bir çok farklı çeşide sahip vermutlardır.

Üretiminin başlarına baktığımızda, dönemin üretilen kalitesiz beyaz şarapları, içilmeyip çöpe gidiyordu. Vermut, kalitesiz beyaz şarapları içilebilir hale getirme amacıyla bulundu.

Şu an dahi, kalitesiz beyaz şaraplardan üretilmeye devam ediyor. Böylece hem lezzetsiz beyaz şaraplar çöpe gitmiyor, hem de ortaya alışılmışın dışında bir içime sahip bu içkiler ortaya çıkıyor.

Vermut Anlamı, Vermut İlk Nerede Üretildi

Vermut, ilk olarak İtalya’da kalitesiz beyaz şarapları, çeşitli işlemler ile satmak amacıyla keşfedildi. Bu yöntemin ciddi bir kazanç sağlaması ile birlikte tüm dünyaya yayıldı. Günümüzde de en güçlü üretimi Fransa ve İtalya’da yapılmaktadır.

Vermut” ismi ise, İngilizce’de “wormwood” olarak adlandırılan ve aynı zamanda dünyaca ünlü Absinth’in ana maddesi olan pelin otu bitkisinden gelmektedir.


Vermut Çeşitleri 

Vermutlar, şeker, renk oranlarına göre kendi içlerinde çeşitlendirmeye maruz kalmıştır. Bu çeşitlendirmeler sayesinde, sevdiğiniz alternatif şarap çeşidini kolayca bulabiliyorsunuz. Çeşitleri, genel olarak şu şekildedir;

Sek (Dry), Rosso (Tatlı / Kırmızı), Bianca (Beyaz), Rose olarak 4 farklı çeşide sahiptir.

Rosso (Tatlı / Kırmızı)

Kırmızı renge yatkın bir  çeşidi olan Rosso, şeker oranı sek olana oranla çok daha fazladır. İçerken tatlılığını rahatlıkla hissedebilirsiniz. Rosso vermutları genellikle kırmızı şaraptan üretildiği düşünülen bir çeşittir. Fakat sanıldığı aksine beyaz şaraptan üretilirler. Kırmızı rengine ise karamel sayesinde sahip oluyor.

%15 civarı alkol oranı ile şişenelip içeriğinde %15 civarında şeker barındırır. Şekerli tadı nedeniyle, şekerli karışımlarda tatlılığı arttıracağı için tavsiye edilmez. Bunun yerine soda gibi şekersiz içecekler ile karıştırılması, lezzetli ve zengin meyve aromalı bir sonuç verir.

Bianca (Beyaz)

Ortalama %15 alkol oranı ve sarımtırak rengi ile satılan bir vermut çeşididir. Aynı zamanda %15 şeker oranıyla, yüksek sayılabilecek bir tatlılığa sahiptir. Bu yüzden şeker oranı düşük içecekler ile servis edilmesi önemlidir. 

Rose

Diğer tüm çeşitleri beyaz şarap kullanılarak üretilirken Rose aperatif şaraplar, rose şarap kullanılarak üretilirler. Aromatik ve hafif yapılı bir içki olması sayesinde, tatlı içecekler ile de rahatlıkla karıştırılabilir. Yüksek şeker oranı da olsa, hafif yapısı sayesinde şekeri gizler.

En Popüler Vermut Sayılan Martini Çeşitleri

Martini, en çok satılan çeşitlerindendir. Ürettiği çeşitli vermutların lezzetli aromaları nedeniyle, vermut denilince akla ilk gelen marka olmayı başarmış durumda. Aynı zamanda kokteyllerde kullanılan

Martini D’oro

Altın rengiyle Martini çeşitleri arasında en kaliteli görünüme sahip çeşittir. Meyve şarabı tadı ön plana çıkmaktadır. Marketlerde, barlarda çok sık rastlamayacağınız bir türüdür. Bunun en büyük nedeni, aromasının alışıldık vermut lezzetinden biraz daha farklı olmasıdır.

Martini Fiero

Beyaz şarap ile aromatik tatların birleşimiyle oluşmuş zengin meyve lezzetine sahip bir vermut arıyorsanız Martini Fiero’yu tercih edebilirsiniz. Fiero, kan portakalı ile tatlandırılmış, enfes bir tada sahiptir.

Oku:   Beyaz Şarap Çabuk Sarhoş Eder Mi? Kaç Derecede İçilir?

Martini Rosso

Martini Rosso, kırmızı, koyu bir renge sahiptir. Martini Rosso’nun rengi nedeniyle Martini Rosso’yu görenler ilk olarak kırmızı şaraptan üretildiğini düşünse de aslında Martini Rosso da beyaz şaraptan yapılmış bir alternatif şaraptır. Kırmızı rengine sahip olmasını ise karamelize edilmesine borçludur.


Martini Bianco

En çok kullanılan Martini çeşidi, Martini Bianco’dur. Enfes baharatlı, neredeyse tüm kokteyllere uyan aromasıyla barlarda yerini almayı başarıyor. Genellikle “Martini Bardağı” içinde buz ile servis edilse de kokteyllerin içinde de enfes baharat tadıyla kendini belli ediyor.


Alkol tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. İçki tüketiminizi yalnızca yasalara uygun bir şekilde tüketebileceğinizi unutmayın. 18 Yaşın altındakilerin alkollü içecek satın almaları ve tüketmeleri kesinlikle yasaktır! Sitemiz yalnızca miksoloji alanında bilgi vermektedir herhangi bir satış söz konusu değildir. Alkol tüketmeniz kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için gönülden teşekkür ederiz.
logo
Bar Sokağı
İçkiler Hakkında Bilimsel Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir