Viski Nasıl İçilir

Viski Nasıl İçilir? Şimdiye Kadar Duymadığınız 5 Sır

Viski içmek, yüzyıllardır insanların yaptığı, çoğu kez düşünmeden gerçekleştirdiği bir eylem. Fakat viski nasıl içilir diye düşünmeden viski içmek, viskilere yapılabilecek en büyük saygısızlık olabilir.

Viski dediğimizde aklımıza ilk gelen şey, bir kadehteki bir kaç buzla içilen karamelize bir sıvı mı? O zaman öğrenecek çok şeyiniz var demektir. Viski kültürüne hakim birisi, viski denildiğinde viskiyi çok daha farklı hayal ediyor. Bu makalenin sonunda siz de gerçekten viski ne? Viski nasıl içilir? öğreneceksiniz. Hem de eğlenerek!


Viskiyi Nasıl İçeceğimiz Neden Önemli?

Viski dediğiimiz içecek, oldukça acı ve sert bir tada sahip, aynı zamanda çok hızlı sarhoş edebilen bir içecek. Uzaktan bakıldığında çekici, etkileyici hiçbir tarafı yok. Hatta bir içki olarak değil de bir ilaç olarak servis edilseydi, hiçbirimiz bu ilacı içmek istemezdik. O zaman viski, kendi içinde başka bir derinliğe mi sahip?

Viski kültürü (Amerikalı yerliler çok iyi bilir) bir alışkanlıktan gelen ve altında yılların getirdiği özel bir üretiliş, tat ve servis biçimine sahiptir. 

“Hiç bir kovboy filminde, kovboyumuzun plastik bardakta viski içtiğini gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü viskiyi viski yapan şey karamelize bir sıvı değil, onun servis biçimidir.” 

Bu yüzden de iyi ve kaliteli bir viski seçmekten çok daha önemli bir nokta varsa o da viskiyi nasıl servis ettiğinizdir.

Viski Nasıl İçilir detaylarla
Viski Nasıl İçilir detaylarla

Viski Nasıl İçilir? Gerçekleri Konuşalım

Viski içmek isteyen birine bir barmen, viskiyi nasıl içmek istediği sormaz. Hangi viskiyi içmek istediğini sorar. Çünkü viski seçimi her ne kadar kişinin seçiminde olsa da viski servisi, tercih meselesi değildir.

Oku:   Yumurta Olmadan Kek ve Kurabiye Nasıl Hazırlanır

Viski seçiminize göre servisi de değişiklik gösterir. Örneğin Single Malt Viski ile Blended Malt Viskilerin aynı içime sahip olduğunu söylemek büyük bir saçmalık olur. Bu yüzden viski nasıl içilir sorusuna verilebillecek birden çok cevap vardır.

Bunun öncesinde viski çeşitleri isimli makalemize göz atarak viskilerin nasıl çeşitlendirildiğini öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. (Aynı zamanda viski çeşitlerine göre hangi viski nasıl içilmelidir, detaylı olarak orada mevcut)

Blended Malt Scotch Viskiler – Viski Çeşitleri 2019

 


Viski Nasıl İçilmez?

Pekala, siz buraya viski nasıl içilir sorusu için geldiniz. Viski nasıl içilmez diye başlık attığım için bunu okumayacak mısınız? Gerçekten mi?

Eğer viskiyi nasıl içmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, önce viskiyi nasıl İÇMEMENİZ gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

Çoğu Viski Buz İle İçilmez

Viskilere buz atmak, aslında viski servisinin bir adetidir gibi dursa da bu değişiklik gösterebilir. Özellikle tadını, oranını bozmak istemeyeceğiniz viskilere buz atılmaz. 

Örnek olarak Single malt viskilere buz atılması, viski üreticisini telefonla arayıp “üstünde ne var” diye sormak kadar taciz unsuru içeriyor. Single malt viskiler, viskiler aleminin en özel viskileridir. Tek bir arpa maltı kullanılarak üretilirler, özenle oranlanmıştırlar. Bu yüzden buz attığınızda aromalarının dengesi bozulur. Bu da lezzetinin beklenildiği kadar iyi olmamasına neden olur.

Bunun aksine Blended malt viskiler ise tam bir harman viski çeşidi oldukları için buz eklenerek içilebilir. Böylece aromalar biraz dengelenmiş olur ve içilirken daha güzel bir tat verir.

Viskiler Başka İçeceklerle Karıştırılmaz (Özellikle Enerji İçecekleri İle!!!)

Marketten Redbull aldığınızda arka etiketinde “Alkollü içecekler ile karıştırılmaz” ibaresini görmüşsünüzdür. Eğer görmediyseniz yarın ilk iş bir markete gidip redbull alın ve arka etiketine bakın.

Oku:   Red label fiyat 2019 RED LABEL FİYATINDA SON ARTIŞ

Viskiler, karışım içkisi değillerdir. Viskiler sek tüketilmelidir. Özellikle enerji içeceği ile karıştırdığınızda, viskinin tüm aromaları yok olur. Bununla da birlikte enerji içecekleri ile alkollü içecekler birleştiğinde sağlığa zararlı olabilecek bir içecek ortaya çıkar. Bu yüzden siz siz olun viskiyi enerji içeceği ile içmeyin!

Viskiyi kola ile içmek her ne kadar viskiseverlerin tavsiye etmediği bir durum olsa da gerek tadının güzelliği, gerekse bazı insanların viskiyi sert bulması nedeniyle çok da karşı çıkmadığım bir servis şeklidir.

Viski Yemek İle İçilmez

Viskiler, şarapların aksine yemek ile birlikte içime uygun içkiler değildir. Viskileri yemek ile birlikte tükettiğinizde, baskın aroması, yüksek alkol oranı nedeniyle yemeğin tadını bozacak hatta midenizi hafif rahatsız edecektir.

Viskiler yemekten sonra belki biraz çikolata, çerez, belki meyveler ile tüketilebilecek içkilerdir. Her ne kadar konyak, likörler ile daha çok da yakışsa tatlıları viski ile de tüketebilirsiniz.

Viski nasıl içilmez

Viski Nasıl İçilir?

İşte asıl sorumuza geldik. Viski nasıl içilir? Viskiyi içmek için çok fazla düşünmenize gerek yok aslında. Bu makale sizin gözünüzü korkutmasın. 


Viskiyi içeceğiniz zaman önce o viskiyi tanımanız yeterlidir. Çok da şansınızı zorlamadan direkt olarak şişeden viski kadehinize dökün ve tüketin.

Viskiler sert içkilerdir. Siz siz olun aşırıya kaçmayın. İçkiler, her ne kadar enteresan ve kültürlü içecekler olsa da, içki tüketmek çok havalı ya da ilgi çekici bir şey değildir. Özellikle bu yazıyı okuyan genç arkadaşların, genç yaşlarda içkiyi hayatlarına katmalarını önermeyiz. Viski sizi hayattan, dostlardan ve insanlardan koparır.  


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir