Viski nasıl içilir neyle içilir

Viski Nasıl İçilir? Yapmamanız Gereken 7 Hata!

Viski, alkollü içkiler kategorisindeki içeceklerdendir. Alkollü içecekler dediğimizde, ayrı bir form, ayrı bir servis şekli ortaya çıkıyor. Çoğu insan viskiyi direkt olarak içtiğini söylese de viskiyi içmenin özel teknikleri bulunur. Viski nasıl servis edilir bilinmediği taktirde, viskiden alınacak tat da o kadar düşecektir. Bu yüzden viski nasıl içilir bilmeniz önemlidir.

Viskiler, çeşitlerine göre servis çeşitleri değişen içkilerdir. Her viskiyi aynı şekilde içemezsiniz. Her bir viskinin kendine özel bir içim tekniği bulunur. Bu tekniklerin temel amacı, viskinin aromalarını, içerdiği notaları sonuna kadar hissetmenizi sağlamaktır. Viskiler, diğer tüm alkollü içecekler arasında en aromatik içkilerdir. Bu nedenle doğru içim tekniği kullanılması da önemlidir.

Viskilerin nasıl içildiğini öğrenmek için öncelikle viski çeşitleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. İşte viski nasıl içilir diyenler için 7 bilgi sizlerle!

 

 

Viski servisi denilince akıllara gelen ilk şey, kadehe doldurulmuş biraz viskinin üzerine birkaç parça buz ekleyip servis etmektir. Fakat burada bile büyük bir hata yaparız. Viskilere buz atmak her zaman doğru bir teknik değildir. Viski nasıl servis edilir, tam anlamıyla biliyorsanız, zaten hangi viskilere buz atmanız gerektiğini biliyorsunuzdur

Her viski için söylenemese de özel viskiler, buz katılarak içilmezler. Bunun iki farklı sebebi vardır. İlk nedeni, buzlar, içecekleri soğutmak için kullanılır. Fakat viskilerdeki aromaların büyük bir kısmı ısı yükselince ortaya çıkar. Yani buz ile soğuttuğunuz bir viskiden yeterli aromayı alamayabilirsiniz. Özellikle Single malt viskiler, içerisine kesinlikle buz atılmaması gereken viskilerdir. Buz eklediğinizde aromalarının büyük bir kısmını yok etmiş olursunuz.

Aynı zamanda bildiğiniz gibi buzlar, içeceği soğuturken erirler. Bu erimenin bir sonucu olarak da buz yapımında kullanılan su, viskiye karışır. Viskiler, mükemmel bir uyum için özel tarifler ile üretilirler. Üzerine eklenecek bu buz suyunun etkisiyle tadı çok kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle özellikle Single malt viskilere kesinlikle buz eklenmemelidir.

Oku:   Kışın Aldığınız Kiloları Yaz Gelmeden Yakmanızı Sağlayacak 7 Kanıtlanmış İpucu

2.Viskilere Su Damlatırsanız Aromaları Açığa Çıkar

Viski neyle içilir
Viski neyle içilir

Single malt viskilerden devam edecek olursak, özellikle kapakları açıldıktan bir süre sonra bu viskilerin aromaları da uçuşur. Bunun sonucunda ise viskinin altında gizlenen aromalar haricindeki aromaların büyük bir kısmı havaya karışmış olur. Eğer viskinin aromalarını tekrar getirmek, daha doğrusu viskinin altında gizlenmiş aromaları açığa çıkartmak için su damlatma tekniğini kullanabilirsiniz.

Viskiyi kadehe döktükten sonra bir, iki damla ılık suyu viskiye damlatın. Eklediğiniz bu suyun içme suyu olduğundan ve kireçsiz olduğundan emin olun. Viski nasıl servis edilir bildikten sonra aromaları yok olmuş bir viskiyi bile geri canlandırabilirsiniz bu teknikle. Fakat eklediğiniz su miktarını çok fazla abartmamanız önemlidir.

En fazla 1 şeker kaşığı kadar su ekleyebilirsiniz. Bunun üzerinde eklediğiniz sular, viskinin tadını tam anlamıyla bozar ve içilmez hale getirir. Viskinizin tadını tam anlamıyla çıkartmak istiyorsanız, viski nasıl içilir, dikkat etmelisiniz.


3.Viskiler Kokteyllerde Kullanılmaz

viski kokteyl ile içilir mi
viski kokteyl ile içilir mi

Birçok kokteylde viski eklemeniz yazsa da viskiler, kokteyllerde kullanılmak için üretilmiş içkiler değildir. Viskilerin ideal içimi tek başına içmektir. Özellikle Single malt viskileri kokteyllere eklemek, o güzel viskiyi çöpe dökmek ile eş değerdir. Viski nasıl servis edilir bilmeniz bu nedenle önemlidir.

Viskileri kokteyllere eklemememizin en büyük nedeni, kokteyller zaten harman içeceklerdir. Üzerine bir de harmanlanmış viskileri eklediğinizde tat ve aroma karmaşası yaşanır. Kokteylden alınan keyif çok ciddi anlamda düşer. Aynı zamanda viskiler çok baskın içkilerdir. Bulundukları ortamın şeklini almazlar, bulundukları ortama şekil verirler. Eğer bir viskiyi kokteyle eklerseniz o bir viskili kokteyl olmaz, kokteylli viski olur.

Bu tür tat karmaşaları yaşamamak için viskiler kokteyllerde kesinlikle kullanılmazlar. Viskilerin yapısına aykırı bir durumdur bu. Aynı zamanda viskiler yüksek şeker oranı içerirler. Bu tatlılık oranı, kokteyldeki diğer içecekler ile karıştığında çok bunaltıcı bir hale gelebilir.

Oku:   Youtube’da 1 Ayda 10,000 Abone Kazanmak İçin

4.Viskileri Enerji İçecekleri İle Karıştıramazsınız

Viski enerji içeceği ile içilmez
Viski enerji içeceği ile içilmez

Benzer bir durum viskilerin enerji içecekleri ile karıştırılmasında da vardır. Eğer enerji içeceklerinin arkasındaki o uzun yazıları sıkılıp okuduysanız orada “Alkol ile karıştırmayınız” ibaresini göreceksiniz. Bu sizi ilk okuduğunuzda çok şaşırtmış olabilir. Zira bize göre bir Votka-Redbull, enerji içeceğinin en doğru kullanımı gibidir.

Fakat enerji içecekleri içerdikleri bileşenler nedeniyle alkol ile karıştırılmaya uygun değildir. Aynı zamanda içkiler ile karıştırdığınızda mideniz için zararlı olabilecek bir karışım ortaya çıkartırlar. Yine de tek sebebi sağlığa zararlı oluşu değildir elbette.

Çoğu insan viskiyi enerji içeceği ya da kola ile içmeyi tercih etse de gerçek barmenler bu konuda müşterilerini hemen uyarırlar. Zira viskiler, enerji ya da kola ile karıştırılarak içilmemelidirler. Bu konunun en önemli yanı viskilerin yoğun aromasının bu tür içecekler ile karıştırıldığında kalitesini kaybetmesidir. Barmenler, viskilere saygı duyarlar. Bu yüzden de bu tür karışımlar ile heba etmek istemezler.

5.Viskiler Yemek İle İçilmez

Yemekler ile viski
Yemekler ile viski

Akşam yemeklerinde viski içen insanları gördüğünüzde viski sevdiklerini değil viskiden anlamadıklarını düşünebilirsiniz. Elbette herkesin damak zevki farklıdır fakat yemeğin yanında bu kadar yüksek alkol oranı ve yoğun aromaya sahip bir içki içmek, berbat bir sonuçla sonuçlanabilir. Öyle ki yemekler zaten tat ve aromanın karıştığı yerlerdir. Bir de üzerine viski içtiğinizde damağınızdaki tüm tatlar karışacaktır.

Viskileri yemek ile tercih etmekte ısrarcıysanız bile yemekten sonrasına bırakmanızda yarar var. Özellikle ağır bir akşam yemeğinin yanında viski tercih etmek, mideniz için ufak çaplı bir işkence olarak görülebilir. Bunun yerine şarap ya da rakı tercih edilebilir. Viskinin yeri kesinlikle akşam yemekleri değildir.

6.Viskinin Yanında Soda İçilir : Viski Nasıl İçilir Diyenlere Özel

Viski soda
Viski soda

Viskileri bir şeylerin yanında içmekte ısrarcıysanız, bu, kesinlikle soda olmalıdır. Viskinin o yoğun aromasını büyük ölçüde dengelediği ve damağınızdaki notaları temizlediği için soda, viskinin yanında içilebilecek en doğru içecektir.

Oku:   Barmen ne demek Barmen Ne İş Yapar?

Hatta bir istisna olarak viskilere soda eklenerek içilebilir. Özellikle asitli içeceklerden hoşlanıyorsanız, aromalarını büyük ölçüde açığa çıkartabileceğiniz için viskileri bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Viskiyi kadehinize doldurduktan sonra üzerine viski ile eşit oranda soda ekleyebilirsiniz. Viskinin miktarını kesinlikle geçmemelidir. Gerekirse sodanın miktarını düşürebilirsiniz. Soda, viskiden fazla olduğunda gazlı bir içecek içiyor gibi hissedersiniz kendinizi. Özellikle viskiden zevk almak isteyen biriyseniz bu, kesinlikle yanlış bir tercihtir.

7.Viskilerin Yanında Kahve İçilmez!

Viski ile kahve içilir mi
Viski ile kahve içilir mi

Eğer şu ana kadar viskisinin yanında kahve içen birisini görmediyseniz, bu başlığı okuduktan sonra gülüp, viskinin yanında neden kahve içelim ki diye sormuş olabilirsiniz. Fakat bunu yapan ve böylece viskinin daha sert etki gösterdiğini söyleyen enteresan bir kitle var.

Viskiler, yanlarında çok fazla yiyecek-içecek kabul etmezler. Viskiyi içecekseniz ya tek başına içmelisiniz ya da doğru şeyler ile içmelisiniz. Viskinizin yanında kahve içmenizin hiçbir anlamı yoktur. Bu, viskiden alacağınız tat ve aromayı çok ciddi oranda azaltır. Üstelik Türk kahvesi gibi sert ve filtresiz bir kahve içmeyi düşünüyorsanız, ağzınızda bırakacağı sert tat yüzünden viskiden nefret edebilirsiniz.


Viskiler yoğun aromalı içkilerdir. Viski nasıl içilir bilmediğinizde yanlış birleşimler yapabilirsiniz. Bu yanlış birleşimlerin sonucunda ise tadına bakılmayacak kadar kötü viskiler ortaya çıkar. Bu yüzden siz siz olun, viski içerken kulaktan dolma tavsiyeler ile yanlış bir karışım yapmayın.

Viski nasıl içilir,viski nasıl servis edilir, viski neyle içilir, viski nasıl yapılır, viski içim şekilleri, viski nasıl saklanır


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir