Viski nedir? Viski neyle içilir? Viskinin doğuşu

Viski, içki kültürünün atası, Yeşilçam filmlerindeki kötü adamların vazgeçilmez içkisi, Amerikan sofistikelerinin olmazsa olmazı içeceğidir. Viski uzun yıllardır hayatımızda. Hatta 1494 yılında  bir John Corr adındaki papazın defterine cenaze masrafları olarak  viski yapılmak üzere 508 kg. arpayı da eklemiştir.  Gerçekten efsane bir tarihi olan bu içeceği ince detaylarıyla incelemeden anlamamız mümkün olmayacaktır.  Çoğu kişiye göre en sert alkollü içecektir kendileri. Ayrıca yıllandıkça pürüzsüz ve yumuşak bir içime sahip olması şarap ile de benzerliklerine ve yaşlandıkça güzelleştiklerini gösterir.


Kaç farklı çeşit viski vardır?

Dünya üzerinde bir çok farklı viski üretilirken bunların en meşhuru diyebileceğimiz 3 viski türü var. Bunlar; İskoç viskisi, İrlanda viskisi ve Amerikan viskisidir.

İrlanda viskisi: Tahıllar, sac üzerinde kurutulur. Böylelikle viskide yanık kokusu ve ateşin dumanı sinmez. Üretiminde genellikle arpa kullanılır ve 3 kez damıtılır. Bkz: İrlanda viskisi hakkında bilinmesi gerekenler

İskoç viskisi: Çimlendirilen tahıllar, çimlendirilmenin durması için açık ateşte torf ile kurutulur.  Kurutulduğu ortamı fırın gibi hayal edebilirsiniz. Böylece viskide ciddi anlamda is kokusu hakim olur. Bu da İskoç viskilerin en ayırıcı özelliklerinden birisidir. Üretiminde İrlanda viskisi gibi arpa kullanılır fakat 2 kez damıtılır.  Bkz: İskoç viski hakkında bilinmesi gerekenler

Amerikan viskisi: Üretiminde diğerlerinden farklı olarak mısır kullanılır. ( Amerika yasaları gereği viski üreticilerinin en az yüzde 51 mısır kullanması zorunludur. ) Sadece 1 kez damıtılır. Bkz: Amerikan viskisi hakkında bilgiler

Viski rengi ve karamel

Viskiler renklerinin kesinlikle karamelden alır. Yani viskinin kalitesi ile, alkol oranıyla, yıllandırılmasıyla bir ilgisi yoktur. Ne kadar koyu ya da ne kadar açık bir rengi olacağına üretici firma karar verir.

Oku:   Tia Maria Likörü Nedir? Nasıl kullanılır?

Viski yoğun bir aromaya sahip olmamakla birlikte kişinin zor alabileceği gizli notalar içerir. Bu notalar genellikle; karamel, fındık, yanık ve is kokusu olur.

Viskiler sek olarak tüketilmelidir. Viskiyi kola, enerji gibi içecekler ile karıştırmak viskiden anlayan biri için intihar gibidir. Tavsiye edilmez. Eğer isterseniz viskinin yanında bitter ya da viskinin çeşidine göre sütlü çikolata yenilebilir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir