Viskiler Hakkında Bilinmesi Gereken Ilginç Bilgiler

1-Viski, İrlanda ve İskoçya lehçelerinde “yaşam suyu” anlamına gelen “uisge beatha”dan gelmektedir.

Eski tarihlerde viskilere duyulan saygı elbette daha fazlaydı. İnsanlar düşüncelerinden bir nebze olsun kurtulabilmek için çeşitli şeyler denemiş ve en etkilisinin viski olduğuna karar vermişlerdi. Bu yüzden de viskiye sağlıklı, ölüme bile çare olabilen bir iksir gözüyle bakılıyordu. Dolayısıyla bu içkiye de yaşam suyu ismini vermeyi tercih etmişlerdi. Ayrıca eski efsanelere göre de Viski Ölüme çare olabilecek tek madde olarak anlatılıyor.

 

 

 

2-Viski şişesi üzerinde “Whisky” yazarsa İskoçya, Kanada, Japonya “Whiskey” yazıyorsa İrlanda, Amerika üretimidir.

Whiskey ve Whisky Arasındaki Fark

Whiskey ve whisky hakkındaki makaleyi inceleyebilirsiniz. Bu konuya burda bi hayli değindik.

 

 

 

3-Arpa, buğday, çavdar veya mısırdan damıtılarak yapılan ve meşe fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılan bir tür alkollü içkidir.

Bu açıdan viski yılların eskitmediği aksine güzelleştirdiği sihirli bir iksir olarak görülmekte ve tarih boyunca insanların tercihini kazanmayı başarmaktaydı. Ayrıca insanlar arpa gibi damakta tatsız bir tahıldan böyle güzel bir şeyin çıkabileceğine hayret ediyorlar. Dolayısıyla da bu içkiye karşı bakış açıları tam anlamıyla “hayranlık” oluyordu.

Oku:   Single Malt Viskiler 2019

 

 

 

4-Viskinin atası ünlü bir içki türü olan Ferintosh’tur.

Ferintosh viskisine ait pek bir kayıt ve kalıntı bulunamasa bile viskinin ilk halinin o olduğuna inanılır. öyle ki viskinin temel üretim yöntemi hiç değiştirilmemiş sadece reçetelerinde çeşitli değişiklikler yapıldığı söylenir. Bu yüzden bugün marketlerde satılan viskiler bile aslında yıllar önce bulunmuş olan Ferintosh’un bir alt tadı

5-Viski harmanlamadan sonra tatlarının birbirine iyice karışması için birkaç ay daha fıçılarda dinlendirilir. Bu süreye “Evlendirme Süresi” denilir.

Viskileri  evlendiriyoruz sözü de aslında buradan gelmektedir. Farklı tatların bir viskide nasıl bu kadar uyumlu ve mükemmel durduğunu merak ediyorsanız artık cevabına sahipsiniz. Farklı tatlardaki viskiler ayrı ayrı üretildikten sonra belirli koşullar altında harmanlanarak birleştirilir kısaca aynı ortamda bekletilir. Bu bekleyişe evlendirme süresi ismi verilir.  Harmanlama işlemi bittikten sonra ise aroması oturmuş olan viskiler alınarak farklı işlemlere tabi tutulur.

5-Dinlendirme sürecinde alkolün uçucu özelliği ile viskinin bir kısmı azalır ve bu azalma “meleklerin payı” olarak adlandırılır.

Bildiğiniz üzere sıvı maddeler belirli koşullarda saklanırken buharlaşma sebebi ile havaya karışır ve zamanla sıvı miktarı azalır. İşte viskiler de meşe fıçılarında bekletilirken her yıl yaklaşık yüzde 2 kadarı buharlaşır. Bu buharlaşmanın sebebinin meleklerin viskiyi tatması olduğu efsanesini öne süren viski üreticileri buna meleklerin payı der.  hatta Jack Daniel’s 4 yıllık yıllandırma işlemi sırasında iskoç viskilere nazaran çok daha fazla buharlaşma yaşar. Bunun sebebi Amerika’daki farklı iklim koşullarıdır. Bu yüzden viski tadımcıları Amerika’daki meleklerin diğer yerlere göre çok daha şanslı olduğunu söyleyerek atıfta bulunur.

 

 

 

 

6-Şişe üzerinde yazan viski tarihleri harmana giren en genç viskinin tarihidir

Örnek verecek olursak bir viskinin üzerinde 18 yıllık yazıyor ise; O viskinin tam yaşının 18 olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü içerisinde 21, 25 yıllık viskiler de bulunur. Fakat etikette harmanında bulunan en genç viskinin yaşı yazılır. Bu da demek oluyor ki 18 yıllık bir viski içtiğinizde, içinde çok daha eski malzemelerde bulunabiliyor.

Oku:   Tereyağlı Kurabiye Tarifi 30 DAKİKADA HEDİYE HAZIRLAYIN!

 

 

 

 

7-Damıtım evlerinin başında baş damıtıcılar bulunur. Bu kişiler tat, mayalama, fermente etme gibi işlemlerde ince kararlar verir

8-Viskiyi içindeki tatları keşfetmek için içtiğiniz özel anlarda, birkaç tatlı kaşığı kadar su katarak temsili koku ve tatları açığa çıkarabilirsiniz.


Bunu sadece açıldıktan sonra uzun zaman geçmiş viskilerde yapmalıyız. Çünkü yeni açılmış viskilerin aromaları zaten açıktadır. Açıldıktan sonra uzun bir süre beklerse artık aromayı hissetmemeye başlarsınız. Tam da bu zamanda su eklenerek aromalar tekrar açığa çıkartılabilir.

 

9-Dünya genelinde birçok ülkede üretimi olmakla birlikte genel olarak İskoç (Scotch), İrlanda (Irish) ve Amerikan/Burbon (American/Bourbon) viskisi diye 3’e ayrılır.

Ayrıca sitemizde tüm bunların çok daha fazlasını bulmanız mümkün. Viskiler gerçekten mucizevi şeyler. Araştırdıkça, inceledikçe duyduğunuz hayranlık git gide artıyor. Bu kadar emek, bu kadar çabanın sonunda ortaya çıkan muhteşem lezzet!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir