Whiskey ve Whisky Arasındaki Fark

Bir çok viskinin etiketinde çeşitli şekillerde yazılmış “ viski “ yazısını görmüşsünüzdür. Kimisinde “Whisky” kimisinde ise “Whiskey” yazıyor. Bu hiç dikkatinizi çekti mi? Bunun temelinde aslında imajdan çok yazılı olmayan bir kural yatıyor. Whisky ve whiskey aynı anlama gelse de tesadüfi bir şekilde iki farklı yazılışa sahip değiller. Aslında arasında anlamca bir fark yoktur. Fakat Amerikalı, İrlanda gibi yerlerin aksanı vs. ile ilgili bir durumdur bu. Fakat bu durum sadece söyleyişte kalmayıp aynı zaman da şişelerde ki yerlerinde de farkı ortaya koyuyor.

 

 

 


 Whisky

Whisky, İskoç viskilerinde görünen bir yazılıştır. Örneğin Dünyanın en çok tüketilen viskilerinden ünlü Glenfiddich  viski nefis bir Single Malt iskoç viskisidir. İskoç viskisi olmanın özünü gerek lezzetinde gerekse şişesindeki “Whisky” yazılışında taşır.

 

Whiskey


Burada ise dünyanın en çok bilinen ve sevilen tişortlere posterlere yüzü basılan viskilerin belki de reklam yüzü olan Jack Daniel’si incelersek; Burada da amerikan aksanının getirdiği “WHISKEY” ibaresini görüyoruz.

 

Evet, olay aslında sadece bundan ibaret olsa da umarım meraklarınızı yeterince gidermiştir. Viskilerin üzerlerinde yazan her harfin ayrı bir amacı ve sebebi vardır. Bunu unutmayınız. Bir viski şişesini elinize aldığınızda etiketini gözden geçirmeyi ve anlamlarını merak etmeyi unutmayınız.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oku:   Vermut Nedir? Vermut Hakkında Her Şey! 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir