Yağlarınızı kolayca yakmanızı sağlayacak 9 Kolay Bilgi!

 


1.     Bol bol yeşil çay için!

Yeşil çay tam anlamıyla bir ilaç. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücudunuza sağlık katarken, aynı zamanda içeriği sayesinde zayıflamanıza ve yağ yakmanıza ciddi faydalar sağlıyor. Yeşil çay bu işi metobolizmanızı hızlandırarak ve yağ okidasyonu yaparak hallediyor. Aynı zamanda  iştah kesici bir özelliği olan yeşil çay, açlık hissini de bir nebze azaltıyor.

 

2. Hafta sonları geç saatlere kadar uyumaktan vazgeçin!

Yatakta geçirdiğiniz zaman gün içerisinde yağ yakımınızın minimum olduğu zamana tekabül eder. Ayrıca uzun bir uyku sizi gün boyu yorgun ve halsiz hissettirecektir. Böylece gününüzü oldukça hareketsiz geçireceksiniz. Bu yüzden izinli günlerinizde dahi yataktan kalkın ve harekete geçin! Yatağınızdan kalkıp salona gitmek bile sizin kalori yakımınız için bir yardım aslında. Bu yüzden hareket etmekte ısrar edin.

Örneğin ben film keyfi yapacağım tatil günlerimde Filmi taktıktan sonra durdurur. Önce mutfaktan su getiririm. Ardından tek tek mısırımı, meyve suyumu ya da başka her ne yeyip içeceksem onları getiririm. Böylece film izlerken yediğim şeylerden alacağım kaloriyi, onları koltuğuma getirene kadar yakmış olurum.

 


3. Yogayı deneyin!

Yoga ve benzeri aktiviteler vücudunuzu harekete geçirerek metobolizmanızın hızlanmasını, aynı zamanda da yağ yakımınızı sağlar. Ayrıca size bir uğraş ve etkinlik olacağından sizi de iyi hissettirir. Unutmayın! Hareket etmek ne kadar sizin için iyiyse stres de bir o kadar kötü. Yoga yaparak hem stresten hem de hareketleri sayesinde yağlarınızdan kurtulmuş olacak, böylece fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Oku:   Böbreklerinizi Temizlemek İçin En Doğal 5 Yöntem

 

4. Sirke en iyi dostunuz.

Sirke neredeyse her şeye iyi gelen bir mucize! Aynı zamanda salatalarınızla vs. sirke tükettiğiniz taktirde yağ yakımınızı ciddi anlamda hızlandıracaktır. Eğer sirkeli yiyecekleri sevmiyorsanız bile, sabah uyanır uyanmaz bir bardak suya 1-2 damla sirke damlatın ve için. Bu hem yağ yakımınıza hem de daha enerjik bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

 

5. Yağlı gıdalar yerine yüksek protein içeren yiyecekler tüketin.

Mesela bu akşam hamburger çağırmak yerine, marketten tavuk alıp pişirerek vücudunuz için bir iyilik yapabilirsiniz. Gıdaların yağ ve protein oranlarını bir çok yerden temin edebilirsiniz. Bu oranları dikkate almak ve daha az yağlı yiyecek tüketmek sizin yararınıza olacaktır. Bildiğiniz gibi doyurucu bir akşam yemeğinin ardından vücudumuzu oldukça yorgun ve halsiz hissederiz. bunun temel nedeni Ayrıca daha hafif yiyecekler tüketmek size daha az halsizlik hissi verecektir. Böylelikle yediğiniz o hafif yemeğin kalorisini fazlasıyla yakabileceksiniz. Bu muhteşem bir şey!

 

6. Alkol içmeyi azaltın ya da bırakın.

Alkollü içeceklerin bedeninize verdiği zararları elbette biliyorsunuzdur. Yine de bilmeniz gereken bir şey daha var. Alkollü içecekler aynı zamanda yağ yakmanıza engel olur, hatta vücudunuzu bir yağ kütlesi haline çevirebilir.

 

7. Hayatınızdan stresi çıkartın (Tabi bu mümkünse)

Stres beynimiz ve bedenimizin en büyük düşmanıdır aslında. Fakat ne yazık ki buna engel olmak oldukça zor. Gündelik hayatımızda bir sürü iş, okul, aile sorunlarıyla baş etmek zorunda kalıyoruz. Bazılarımız daha çok stres altında kalırken bir kısmımız daha az strese maruz kalıyor. Size pollyannacılık oynamanızı söylemek çok anlamsız olacaktır. Bu yüzden özellikle stresli olan zamanlarınızda mutlaka ama mutlaka içtiğiniz su miktarını arttırın. Böylece hem cildiniz yağlanmayacak hem de stresin yarattığı kötü etkileri bedeninizden kolayca atacaksınız.

Oku:   Enerjimizin artması için doğal içecek yapımı

 

8. Daha az şeker tüketin!


Şekerin zararlarını saymaya kalksak bu sayfayı komple doldurabiliriz aslında. Şeker = kalori demektir. Ne kadar şeker tüketirseniz sağlıklı ve güzel bir vücuttan o kadar uzaklaşırsınız. Özellikle bu işe çay ve kahve alışkanlıklarınız ile başlayın. Kahveyi sade içmeyi, çaya ise şeker atmamayı öğrenin. Bir ay zorluk çekseniz bile 1 ayın sonunda şeker ihtiyacınız oldukça azalacaktır, böylece günde onlarca bardak içtiğiniz çaya ve kahveye şeker atmak istemeyeceksiniz bile.

 

9. Yaşam tarzınızı değiştirin. Önce düşüncenizi düzeltin!

Mesela sabah erken uyanmayı alışkanlık haline getirin. Hayatınızı melankoliden çıkartıp daha sağlıklı bir hayat yaşayın. Sabahları çay yerine portakal suyu için. Yulaf ezmeyi yiyin mesela. Sadece alışkanlıklarınızı değiştirerek bile bir çok şeyi halledebilirsiniz. Yeter ki inanın!


 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir