Yıllanmış Şarap

Yıllanmış Şarap Hakkında Sizi Şaşırtacak 4 Fantastik Bilgi

Yıllanmış şaraplar, özellikle kaliteli şaraplardan anlayan şarap severler tarafından en çok tercih edilen şaraplardır. Dünya üzerinde şarap sever sayısı bu kadar fazla olduğu için de kaliteli, yıllanmış şaraplara rağbet çok yüksek seviyelerde. Bu da hem yıllanmış şarap fiyatları ve yıllanmış şarap kategorisindeki şaraplar için efsane sayılacak olaylara, özelliklere neden oluyor.

Yıllanmış şarap, şarap uzmanları tarafından belirtilen şekillerde saklanarak elde edilebilecek önemli bir noktadadır. Bu yüzden aşağıdaki bilgileri dikkate almanız önemli.


1-     Sanıldığının Aksine Her Şarap Yıllandırılmaya Uygun Değildir

 Evde, tozlu rafların arasında bir şişe şarap bulduğunuzu hayal edin. 1970’de üretildiği yazan bu şarabı 2020 yılında bulduğunuzda, şarap tam 50 yıllık oluyor. Burada dikkat etmeniz gereken 2 şey var. Bu şarap çok kaliteli, yıllandırılmış bir şarap da olabilir, bozulmuş bir şarap da.

Her şarap yıllandırılmaya uygun değildir. Bazı şaraplar üretilip şişelendikten sonra bile yıllanmaya, kalitesi armaya devam ederken bazı şaraplar 2 yıl içinde tüketilmeye yönelik üretildiği için belli bir süre sonra bozulmaya başlar. Bu noktada bir şarabı içmeden önce, bu şarap yıllandırılmaya uygun bir şarap mıydı, hangi koşullarda yıllandırıldı gibi noktaları da göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır.

Her Şarap Yıllandırılmaya Uygun Değildir
Her Şarap Yıllandırılmaya Uygun Değildir

2-     Yıllandırılmış Şaraplar Yatık Olarak Saklanmalıdır

Yıllandırılmış şaraplar da diğer tüm şaraplar gibi yatay bir şekilde saklanmalıdır. Bunun en büyük sebebiyse şarap şişelerini kapatmakta kullanılan mantardır. Şarap şişelerinin kapağı olan mantar, sıvıyla temas ettiğinde şişer ve tam anlamıyla koruyucu pozisyona gelir. Tam tersi olarak sıvıyla temas etmediğindeyse daralır. Bu da hava almasına neden olur. Şarap belli bir süre içine hava aldığında bozulmaya başlar. Bu yüzden şaraplar yatay konumda saklanmalıdır.

Oku:   Single Malt Viskiler 2019
Yıllanmış Şarap Nasıl Saklanmalı
Yıllanmış Şarap Nasıl Saklanmalı

3-     Yıllandırılmak İçin Tercih Edilebilecek İçki Viskidir

Eğer satın alacağınız içkinin kendi kendine yıllanmasını, değerinin kat ve kat daha fazla olmasını istiyorsanız, tercihinizi viskiden yana tutmanız daha mantıklı olacaktır. Böylece gerçek manada maddi ve manevi kar elde etmiş olacaksınız. Yıllandırılmış şaraplara oranla yıllandırılmış viskiler daha kolay korunabiliyor ve çok daha lezzetli bir şekilde tüketilebiliyor.

Bununla birlikte şarap çeşitleri ve en iyi şarap önerileri isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şarap Yıllandırmak
Şarap Yıllandırmak

4-     Yıllanmış Şarap Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Bir yerden yıllanmış şarap satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar, şarap için ödeyeceğiniz paranın hakkını fazlasıyla almanız için gerekli olan detaylardır. Özellikle yıllanmış şarap gibi pahalı ürünler satın alırken öncesinde ciddi bir şekilde araştırmanızı, eğer mümkünsü o şarap ile ilgili hem yabancı hem Türkçe kaynaklardan yorumlar ve bilgilendirmeler okumanızı tavsiye ederim.

Yıllanmış şarap konusu, bir içerik ile özetlenebilecek bir konu değil ne yazık ki. Yıllanmış şaraplar ile ilgili daha detaylı ve işe yarar bilgiler edinmek istiyorsanız, hem sitemiz üzerinden hem de pek çok farklı kaynaktan bilgi edinebilirsiniz. Özellikle satın alma işlemlerinizde kaliteli bir şarap satın almak için bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmediğiniz zaman, kısaca “kazıklanmış” olursunuz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir