Yumurta Olmadan Kek ve Kurabiye Nasıl Hazırlanır

Eğer alerjiniz varsa ya da yumurtadan hoşlanmıyorsanız, yumurta kullanmadan nasıl kek yapılır merak edebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin. Yumurta kullanmadan, yaratıcılığınızı kullanarak nefis kekler, bisküviler hazırlayabilirsiniz. Yumurtaya çok sayıda alternatif var. Yalnızca hangisini ne kadar kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Bu rehber aracılığı ile hem bunu öğrenecek hem de nefis yumurtasız kek tarifleri edineceksiniz.

Yumurtasız Kek Tarifi

Kabarmış kekler yapmak için çoğunlukla yumurtaya ihtiyaç duyarız. Yumurtalar, fırında kekin kabarmasını ve büyümesini sağlar ve yumurtanın sağlayamadığı bu ekstra kabarmayı biraz aktif edici asit ile elde edebiliriz. Vegan keki hazırlamak için, vegan bisküviler hazırlamak için ve daha benzeri pek çok şey için bu tarifi kullanabilirsiniz.

Yumurta yerine farklı şeyler eklemeyi denemenizi çok fazla önermiyoruz. Ortaya pek hoş olmayan sonuçlar çıkabilir. En iyisi, test edilmiş hazır tariflerden yararlanmaktır.

Vegan çikolata fıstık ezmesi pastası.

Muz Püresi + Kabartma Tozu

Yumurtalar yumuşaklık ve nem sağlar. Aynı şekilde muz püresi de aynı işi görür! Tabi muzların da kendilerine has bir aroması var. Bunu bir avantaja çevirerek muzlu kek gibi lezzetler elde edebilirsiniz.

Tariflerinizde 1 yumurta yerine 1/2 muz püresi ve 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz.


Keten Tohumu veya Chia Tohumları + Su

Su ile Islatılıp öğütülmüş keten tohumu, kendi başına yumurtanın yerini alabilir. Çünkü bu ikili, tariflerinizde bağlayıcı rolünü oynar. Üstelik keten tohumunu oldukça uygun fiyatlara kolayca bulabilirsiniz. Keten tohumunu, yumurta kullanmadığınız keklerinizde kullanabilirsiniz.

Oku:   Cep Votkası - Cep Konyağı Hakkında Bir Çok Şey! 2019

1 yumurta = [ 1 yk. öğütülmüş keten tohumu + 3 yk su (5-10 dakika ıslatılır)]

Chia tohumlarına gelecek olursak. Bunlar, keten tohumlarına kıyasla biraz daha pahalıdır fakat kendilerine has bir lezzete sahiplerdir. Bir yaş pastada fazlaca ön plana çıkar. Bunu önlemek için ise limon, muz ya da çikolata aromaları ile kolayca saklanabilir. Aynı zamanda pastacılar, chia tohumlarının öğütülmeye gerek olmadığı, yalnızca ıslatılmasının yeterli olduğunu söyler.

1 yumurta = [ 1/2 yk Chia tohumu + 3 yk su (5-10 dakika ıslatılır)]

keten tohumu ile yapılan Vegan havuçlu kek.

Hazırlığında Yumurta Kullanılmayan Lezzet Önerileri

Bunların tamamını yumurta kullanmadan da yapabileceğinizi unutmayın.

Tereyağlı Kurabiye Tarifi

Flabjacks Tatlı


Pişirilmeden Hazırlanan Cheesacake Tarifi

Pirinç Patlaklı Kek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir