zika virüsü nedir?

Zika virüsü Nedir? Zika virüsüne karşı Yeşil Çay

Yeşil çayın bizler için ne kadar faydalı olduğunu hemen hemen herkes bilir. Yeşil çayın nasıl bu kadar faydalı olduğunu anlayabilmek gerçekten güç. Yeşil çayın içerisindeki Polyphenol( bir antioksidan türü) isimli molekül bizi tam anlamıyla hastalıklara ve virüslere karşı bir kalkan gibi koruduğu bilim insanları tarafından açıklanmış durumda. Bu molekülün görevi sistemimize zararlı bakteriler ile savaşmak ve bedenimizi korumak. Görevi antibiyotik ile hemen hemen aynı olan bu molekül hepatit C ve HIV virüsü gibi öldürücü virüslere karşı oldukça savaşçı. Bilim insanları şu aralar yeni bir virüsün ortaya çıktığından bahsediyor.


Nedir bu virüsün olayı gelin beraber inceleyelim.


Öncelikle bu virüsümüzün adı Zika.  Bu virüs sivrisinekler vasıtası ile yayılıyor.  Zaten ismini de 1940’lı yıllarda Zika ormanlarında yaşayan hayvanlarda görülen virüsten alıyor. Bu virüs herhangi bir aşı veya tedavisi olmadığı için neredeyse tüm Amerika kıtasına yayılmayı başarmıştır. Evet ilginçtir ki bu virüse karşı herhangi bir aşı ya da tedavi söz konusu değil. Üstelik araştırmalar bu virüsün son senelerde Avrupa kıtasına da ulaştığı konusunda hem fikir. Bu virüsün en kötü yanlarından birisi hamile kadınlara bulaştığı taktirde doğacak çocuklarda özürlere yol açabiliyor. Bunlardan en belirgini vücuda oranla daha küçük baş ve beyin olarak tanımlanıyor. Bu virüsün de belirtileri diğer virüsler ile neredeyse aynı.

zika ile ilgili görsel sonucu

Zika virüsünün belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Deri döküntüsü
  • Gözlerde kızarma
  • Kas ve eklem ağrısı
  • Halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Kusma

Bu virüsle taze meyve suları, bolca su ve yeşil çay içerek savaşmak mümkün. Bu savaşı kazanmamızın ne kadar kolay olacağı soru işareti olarak kalsa da başka bir şansımızın olmayışı bize bu tür şeyler tüketerek savaşmaktan başka yol bırakmıyor.


Oku:   Mahmut Tanrıverdi Kıbrıs Kokteyl Yarışmasında 2. Lik Kazandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir