Bira bozulur mu

Bira Bozulur Mu? BUNLARA DİKKAT EDİN YETER

Bira tüketimi, satışı yapan insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, bira bozulur mu? ya da biranın ömrü ne kadardır? 

Bira markaları, birayı şişelerken şişenin üzerine ya da etiketin üzerine bir tavsiye edilen tüketim tarihi yazarlar. Bu tarihi gören kişiler, biranın da tıpkı diğer yiyecek ve içecekler gibi bozulabileceğini ve tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra içilmemesi gerektiğini düşünür. Peki bu ne kadar doğru?


Biranın Son Kullanım Tarihi Geçerse Ne Olur?

Belki görmüşsünüzdür, bira şişelerinin üzerinde “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” adı altında bir tarih yazılır. Bu tarih, biranın ideal koşullarda saklanması halinde tüketilebileceği kaliteli için zamanıdır. Bu tarih geçtikten sonra biranın içim kalitesi giderek düşmeye başlar. Aynı zamanda biranın son kullanım tarihini bulamasanız bile biranın bozulduğunu anlamanın yolları ile tavsiye edilen tüketim tarihini anlayabilirsiniz.

Biranın tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra biranın tadında bozulmalar meydana gelir. Biradan alınan lezzet giderek azalır ve kötüleşmeye başlar. Bira, daha asidik ve sirkemsi bir hal almaya başlar. Aynı zamanda gerek kokusundan gerek tadından biranın bozulduğunu anlamak mümkün. Yine de biranın tavsiye edilen tüketim tarihi geçse bile içmeniz halinde herhangi bir şekilde size büyük zararlar vermez.

Bira, ne kadar bekletirseniz bekletin bozulmaz. Yalnızca tat kaybeder. Bozulmuş ya da tavsiye edilen tüketim tarihinin geçtiğini düşündüğünüz birayı içseniz bile zehirlenme ihtimaliniz yok denecek kadar azdır.

Bira Nasıl Saklanmalıdır?  Bira Bozulur Mu?

Bira Bozulur Mu - Nasıl Saklanmalı
Bira Bozulur Mu - Nasıl Saklanmalı

Bira bozulmasa da tadından ve kokusundan kaybedebilir ve içilemeyecek hale gelebilir. Bu nedenle birayı nasıl saklamanız gerektiğiniz bilmeniz gerekir. 

  • Biranızı soğuk ve karanlık bir ortamda muhafaza etmeniz gerekir. Biraların genellikle muhafaza etme ısısı 12 derecedir. 12 dereceden yüksek ortamlarda saklanması tavsiye edilmez. Aynı zamanda karanlık bir ortamda kalması, biranın çok daha uzun süre dayanmasını sağlar. 
  • Bira bozulur mu? demeyin! Birayı güneşten uzak tutun. Birayı arabanın arkasında, kasa ile güneşin ortasında bırakırsanız kısa bir süre içinde biranız içilemeyecek kadar kötü bir hale gelecektir. Aynı zamanda bira uygun koşullarda saklanmadığı için içerisindeki bira miktarı giderek azalacaktır.
  • Biralar Dikey Pozisyonda Saklanmalı. Eğer viski bozulur mu? isimli yazıyı okuduysanız bilirsiniz. Viskiler yatay değil dikey saklanmalıydı. Aynı şekilde biralar da dikey konumda saklanması gereken içkilerdir. Bira ile kapak arasındaki hava boşluğu, biranın asidinin dışarı çıkmasını önleyecektir.
Oku:   Viskiler Hakkında Bilinmesi Gereken Ilginç Bilgiler

Biraların Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi Nedir?

Bira üreticileri, biralar şişelendikten sonra 4-5 ay içerisinde tüketilmesi gerektiğini önerir. Aynı zamanda tavsiye edilen tüketim tarihine de bunu ele alarak tarih belirtir. Aynı zamanda biranın alkol oranı ne kadar yüksekse dayanıklılığı da o kadar yüksektir. Yani %4 alkol oranlı bir bir 4 ay sağlam kalırken %8 alkol oranlı bir bira 6-7 aya kadar sağlam kalabilir.

Aynı zamanda viski bozulur mu? Merak ediyorsanız ilgili yazıya da bir göz atabilirsiniz.

Biralar bozulmaya başladıktan sonra şişenin içinde miktar olarak da azalmaya başlarlar. Eğer bir marketten bira satın alırken kapağı açılmamış olmasına rağmen içindeki bira miktarı az bir şişe görürseniz bunu almaktan kaçının. 


Bira bozulmaya başladıktan sonra içerisindeki sıvı buharlaşmaya başlar. Bunun neticesinde ise miktar olarak şişenin içerisinde azalma görünür. Bu da bira bozulur mu? Diye kafanızın karışmasına engel olarak işinizi kolaylaştıran etkenlerden bir tanesi.

Bu, her bozulmuş biranın miktar olarak azalacağı anlamına gelmez. Bu tür azalmalar genellikle uygun koşullarda saklanmayan biralarda meydana gelir. Örneğin eğer birayı güneş altında uzun süre beklettiyseniz bu tür bir azalma kaçınılmaz olur.


{ "audioConfig": { "audioEncoding": "LINEAR16", "pitch": 1.2, "speakingRate": 1.11 }, "input": { "text": "şemsi paşa pasajında sesi büzüşesiceler" }, "voice": { "languageCode": "tr-TR", "name": "tr-TR-Wavenet-E" } }

2 Replies to “Bira Bozulur Mu? BUNLARA DİKKAT EDİN YETER”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir